Polski internet przyspiesza powoli

opublikowano: 12-01-2015, 00:00

Ważne dane

Mamy o 17 proc. szybszy internet niż rok wcześniej i pod względem jego prędkości zajmujemy 33. miejsce na świecie — takie są rezultaty najnowszej edycji zestawienia „State of the Internet”, przygotowywanego co kwartał przez firmę Akamai, jednego z największych globalnych dostawców usług w chmurze.

ARC

Średnia prędkość internetu w Polsce w trzecim kwartale ubiegłego roku to 8,6 MB/s. To więcej niż w kilku krajach Europy Zachodniej: Francji, Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii.

Tak samo szybki internet jak Polacy mają Niemcy i Słowacy, ale już w czeskich domach średnia prędkość połączenia jest o ponad 40 proc. wyższa. Według statystyk Akamai, co czwarty użytkownik sieci w Polsce ma dostęp do internetu o prędkości przekraczającej 10 Mb/s.

Tymczasem, zgodnie z wytycznymi unijnej Agendy Cyfrowej, do 2020 r. każdy Polak ma mieć dostęp do internetu szybszego niż 30 Mb/s. Globalna średnia to dziś 4,5 Mb/s, najszybszy internet na świecie mają mieszkańcy Korei Południowej (25,3 MB/s), a w Europie — Szwajcarzy (14,5 Mb/s).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane