Pomalowane kamienie zamiast miedzi wartej 36 mln USD

opublikowano: 10-03-2021, 07:34

Mercuria Energy Group, jedna z największych firm handlujących surowcami, została oszukana na dostawie miedzi z` Turcji, informuje BBC.

Do oszustwa miało dojść latem ubiegłego roku. Mercuria zamówiła 10 tys. ton miedzi konwertorowej do przerobu w Chinach. Około 6 tys. ton zostało załadowane do ponad 300 kontenerów, które trafiły na osiem statków. Zanim jednak wyruszyły w podróż z portu w Stambule, miedź została zamieniona na kamienie pomalowane na kolor mający przypominać wysyłany surowiec. Okazało się to jednak dopiero w Chinach. Mercuria walczy obecnie w sądach w Turcji i Wielkiej Brytanii z dostawcą miedzi, spółką Bietsan Bakir. Turecka policja zatrzymała już szereg osób w sprawie oszustwa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
David Paul Morris

W przypadku niedostarczenia towaru nabywca może wystąpić o odszkodowanie z ubezpieczenia. Mercuria odkryła jednak, że tylko jedna z siedmiu polis zabezpieczających transport, posiadanych przez turecką firmę, jest prawdziwa. Pozostałe zostały sfałszowane, donosi BBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc,.com

Polecane