Poniedziałek na Wall Street zaczął się nerwowo

WST
30-06-2008, 15:43

Ostatnia sesja półrocza na amerykańskich giełdach zaczęła się od falowania indeksów. Pesymistyczne nastroje na parkiecie pogłębia sytuacja na rynku ropy. Jeśli na finiszu sesji wskaźniki będą na  minusach, indeks największych blue chipów, średnia Dow Jones odnotuje najgorszy czerwcowy wynik od 1930 r. Na razie indeksy na szczęscie rosną.

Drożejące niemal każdego dnia „czarne” złoto szkodzi notowaniom Wal Mart Stores. Analitycy obawiają się poważnej zmiany w strukturze wydatków konsumenckich, co nie pozostanie bez wpływu na wyniki generowane przez największą na świecie sieć detaliczną. Rykoszetem obrywa także inna sieć handlowa, Target Corp.

Powodów do zadowolenia nie mają akcjonariusze koncernów motoryzacyjnych. Z jednej strony to „zasługa” zwyżkujących cen paliw, z drugiej zaś obaw związanych z wynikami czerwcowej sprzedaży.Analitycy oczekują widocznego spadku liczby sprzedanych pojazdów. Jeśli będzie tak fatycznie, oznaczać to będzie ósmy z rzędu spadkowy miesiąc w tym sektorze. Przekonamy się jak było naprawdę jutro, na kiedy to planowane są publikacje raportów sprzedaży.

Zyskują z kolei akcje Exxon Mobil, Barrick Gold i Newmont Minning, drożejące na fali zyskujących na wartości surowców.

W centrum uwagi inwestorów znalazły się papiery MBIA, jednego z potentatów wśród ubezpieczycieli obligacji (sprzedał część walorów by pozyskać kapitały i został mu obnizony rating przez Moody's) oraz Anheuser-Busch. W drugim przypadku to następstwo doniesień, że po przejęciu przez InBev browaru Budweiser, dojdzie do ponad 15-proc. redukcji zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Poniedziałek na Wall Street zaczął się nerwowo