Czytasz dzięki

Porozumienie Volkswagen Poznań ze związkowcami z Solidarności

  • PAP
opublikowano: 25-06-2020, 19:29

Gwarancję zatrudniania 8,5 tys. osób na umowy na czas nieokreślony do 2024 r., utrzymanie warunków płacowych, premii i dodatków oraz pomoc dla odchodzących pracowników objęło porozumienie zawarte między zarządem Volkswagen Poznań a związkowcami z Solidarności.

Rzecznik prasowy spółki Volkswagen Poznań Patrycja Kasprzyk poinformowała w czwartek o porozumieniu zawartym pomiędzy stronami. Negocjacje ws. poziomu zatrudnienia w firmie trwały sześć tygodni.

Zgodnie z porozumieniem zarząd Volkswagen Poznań zagwarantował, że do 2024 r. w spółce będzie pracowało 8,5 tys. osób zatrudnionych na umowy na czas nieokreślony. Oznacza to, że liczba pracowników zatrudnionych w tej formie wzrośnie w przyszłym roku o 1 tys.

Zarząd spółki zobowiązał się również do utrzymania dotychczasowych warunków płacowych zawartych w układzie zbiorowym oraz waloryzacji płac o wskaźnik inflacji od lipca przyszłego roku. Oznacza to utrzymanie wszystkich dotychczasowych świadczeń: dodatku wakacyjnego w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, dodatku świątecznego, premii miesięcznych i rocznych czy np. pakietu medycznego.

Spółka zobowiązała się również do wsparcia pracowników, z którymi umowy o pracę nie zostaną przedłużone z uwagi na spadek zamówień i automatyzację produkcji. „Osoby te otrzymają wsparcie w ponownym wejściu na rynek pracy w postaci wypłaty bonusu finansowego w wysokości 3,8 tys. zł brutto” – podała Kasprzyk. W połowie maja spółka poinformowała, że do końca 2021 r. pracę w Volkswagen Poznań zakończy około 450 pracowników, głównie zatrudnionych na czas określony.

Przewodniczący zakładowej Solidarności w Volkswagen Poznań Piotr Olbryś podkreślił, że w czasie negocjacji związkowcy mieli dwa główne postulaty: zabezpieczenie stałych miejsc pracy i utrzymanie poziomu wynagrodzeń. „Mamy poczucie, że w tej sytuacji osiągnęliśmy wszystko to co było realne, aby zagwarantować naszej załodze bezpieczeństwo. Rozmawialiśmy także o redukcji zatrudnienia. Nie wszystkie umowy na czas określony zostaną przedłużone. Staraliśmy się, aby pracodawca zapewnił naszym kolegom, którzy nie mogą z nami zostać możliwie dobre warunki startu na rynku pracy” – zapewnił.

„To były szczególnie trudne negocjacje, ale udało się zagwarantować bezpieczeństwo zatrudnienia oraz wynagrodzeń dla tysięcy naszych pracowników” – ocenił prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce oraz największy pracodawca w Wielkopolsce zatrudniający w 4 zakładach ponad 11 tys. osób. Taśmy produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni opuszcza każdego dnia 1170 nowych samochodów dostawczych, modeli VW Caddy, VW Transporter, VW Crafter oraz samochodów marki MAN TGE w tym także samochody elektryczne.

W 2019 r. zakłady opuściło łącznie 266 127 samochodów dostawczych. Poza produkcją samochodów do Volkswagen Poznań należy także Odlewnia, która miniony rok zamknęła wynikiem 4,2 mln wyprodukowanych komponentów aluminiowych.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane