Portfel PB dobry jak złoto

W trzy lata zarobiliśmy 86 proc. W tyle zostawiliśmy niemal wszystkich zarządzających TFI

Portfel PB założyliśmy w kwietniu 2009 r. Wyników nie musimy się wstydzić, bo w tym okresie niewiele było aktywów i funduszy akcyjnych, które przyniosły równie okazałą stopę zwrotu. Tak dobrą inwestycją był tylko najcenniejszy kruszec i pompowany sukcesem Apple’a indeks Nasdaq. Wyraźnie pobiliśmy WIG, a z ponad 30 krajowych funduszy akcyjnych lepszymi rezultatami zarządzania pochwalić się mogą tylko dwa — Quercus Agresywny (+107 proc.) i Aviva Investors Nowych Spółek (+97 proc.). Średnia stopa zwrotu dla TFI wyniosła 43 proc., dokładnie o połowę mniej, niż zarobił Portfel PB.

Mimo dobrych długoterminowych wyników portfela nie ominęła kwietniowa korekta. Od początku roku jesteśmy na 3,7–procentowy plusie. To nieco słabsze osiągnięcie niż wynik WIG w tym okresie (indeks wzrósł o 4,3 proc.). Dlatego doszliśmy do wniosku, że w Portfelu PB nadszedł czas na wiosenne porządki. Na początek wzięliśmy pod lupę dotychczasowe wyniki poszczególnych spółek z portfela.

Dobrej passy nie ma ostatnio Tauron. Nasze założenie, że będzie to defensywna noga portfela, przestało się sprawdzać. To mocno odbija się na wynikach, bo energetyczna spółka ma wciąż największy udział w portfelu. Kierowany przez Dariusza Luberę blue chip ostatnio przestał być pupilkiem analityków. W ubiegłym tygodniu cenę docelową dla akcji spółki z 6,5 zł do 5,6 zł obniżyli specjaliści DM BZ WBK.

W poniedziałek zalecenie „sprzedaj” wydał Deutsche Bank. Główne argumenty to presja na spadek wyników w średnim terminie, obawy, że inwestycje w unowocześnienie istniejących mocy zmuszą spółkę do zawieszenia wypłaty dywidendy, i fakt, że spółka notowana jest z premią w stosunku do podobnych przedsiębiorstw w regionie. Bank wycenił papiery spółki na zaledwie 4,4 zł. Kurs zareagował sporą przeceną, nie pomogła mu nawet zapowiedź wyższej od rynkowych oczekiwań tegorocznej wypłaty z zysku.

Dużo lepiej niż akcje katowickiej spółki wyniki portfela stabilizowała inwestycja w papiery Getin Holding, Get Banku, a przede wszystkim sięgający aż 25 proc. udział gotówki. Lepsze wieści nadeszły też z Impexmetalu. W planach jest wypłata sutej dywidendy. Na każdy posiadany papier akcjonariusze spółki otrzymają 20 groszy. To oznacza, że przy obecnym kursie stopa dywidendy przekroczyłaby 5 proc. Papierom metalowej spółki nie udało się jednak uniknąć korekty. W ostatnich dniach rynek pokazał, że akcje Impexmetalu pozostają bardzo wrażliwe na pogorszenie koniunktury. W czasie trzydniowej przeceny kurs zjechał aż o 9 proc.

Słabo radzi sobie także Alma Market. Odkąd na początku kwietnia spółka ogłosiła zamiary otwarcia nowych sklepów i wprowadzenia na giełdę Krakowskiego Kredensu, do ofensywy przeszły niedźwiedzie. Kupując papiery na początku zeszłego roku, liczyliśmy na poprawę wyników. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami spółka wyszła od tamtej pory na plus. Jednak w ślad za poprawą wyników nie poszły notowania właściciela sieci delikatesów. To skłoniło nas do podjęcia decyzji o zakończeniu tej inwestycji. Wystawiamy zlecenie z ceną równą cenie z zamknięcia sesji we wtorek. Obowiązywać będzie do końca tygodnia. Wyszliśmy z założenia, że koniunktura w najbliższych kwartałach nie będzie rozpieszczać, a obecną wycenę trudno uznać za atrakcyjną. Wskaźnik cena/zysk za ostatnie 12 miesięcy to wciąż grubo ponad 20. Niepokoi wysokie długoterminowe zadłużenie spółki. Jest jedynie niewiele mniejsze od jej kapitalizacji. To czyni ją szczególnie wrażliwą na pogorszenie koniunktury.

Ostrożnie rozglądamy się także za nowymi możliwościami inwestycyjnymi. Ostrożnie, bo ostatnie zwroty giełdowej koniunktury przypomniały, że na odtrąbienie końca kryzysu jest jeszcze za wcześnie, a pod uwagę trzeba brać wszystkie scenariusze. Dlatego chcemy postawić na stabilne spółki, mogące pochwalić się poprawą kondycji fundamentalnej. Powinny nieźle dawać sobie radę w przypadku zwyżek na rynku, a jednocześnie zachowywać się bardziej stabilnie w razie spadków.

Wśród typów zaproponowanych przez internautów naszą uwagę zwróciły Mieszko, Hawe, Kęty, Emperia oraz Medicalgorithmics. Z tej piątki wybierzemy akcje, które już w maju dołączą do redakcyjnego portfela. O opinię, które z nich mogą się okazać najlepszą inwestycją, poprosimy także naszych czytelników. Na wasze głosy czekamy w sondzie na stronach pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu