Czytasz dzięki

Potencjał spadkowy miedzi jest na wyczerpaniu (ANALIZA TECHNICZNA)

Notowania miedzi zbliżają się do średnioterminowego dołka, podpowiada analiza techniczna.

W środę ceny miedzi Comex spadają o 1,7 proc., powiększając zanotowaną od początku lipca przecenę do 7,1 proc. To ciąży na notowaniach KGHM, które od początku roku są już na 14-procentowym minucie. Choć w cenach zamknięcia surowiec jest już najtańszy od sześciu lat, to jednak potencjał dalszych zniżek jest mocno ograniczony, podpowiada sztuka interpretacji wykresów. Wszystko dlatego, że notowania miedzi zbliżyły się do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, opisującego wykres notowań kontraktów na giełdzie w Londynie od początku 2011 r. Leży ono na wysokości 5 200 USD za tonę, co pozostawia zaledwie 3 proc. potencjału dalszej przeceny.

W krótkiej perspektywie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są lekkie zniżki, które nie powinny doprowadzić do przełamania wspomnianego wsparcia. W kolejnych tygodniach powinno dojść do uformowania dna, po czym spodziewać się można kilkumiesięcznego ruchu w kierunku górnego ograniczenia kanału. Obecnie znajduje się ono na wysokości 6 350 USD za tonę, czyli 17 proc. powyżej obecnych notowań. Potencjał odbicia zmniejsza jednak fakt, że oporem jest opadająca linia górnego ograniczenia kanału. Dlatego przy założeniu, że odbicie cen miedzi nie doprowadzi do wyjścia cen górą z tej formacji, potencjał wzrostowy miedzi w ciągu najbliższych 12 miesięcy należy określić na skromne 5 proc. Nawet taki skromny wzrost wystarczyłby jednak do poprawy koniunktury na rynku akcji KGHM.


Kanał spadkowy opisujący notowania miedzi od początku 2011 r., wraz z zaznaczoną prognozą 5-procentowego odbicia cen miedzi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Źródło: pb.pl, BLoomberg.

Kanał spadkowy opisujący notowania miedzi od początku 2011 r., wraz z zaznaczoną prognozą 5-procentowego odbicia cen miedzi w ciągu najbliższych 12 miesięcy
pb.pl, Bloomberg
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane