Potrzeby finansowe tureckich banków wyssały część rezerw złota

opublikowano: 14-09-2018, 15:39

Komercyjni pożyczkodawcy w Turcji od połowy czerwca zaciągnęli pożyczki warte aż 4,5 mld USD rezerw złota, starając się zapobiec kryzysowi płynności, kiedy lira pogrążyła się w kryzysie.

Cotygodniowy poziom rezerw odnotowywany przez Centralny Bank Turcji spadł o prawie jedną piątą od 15 czerwca do 15,5 mln uncji  z czego lwią część (3,3 miliarda USD) stanowił exodus wywołany przez decyzję władz monetarnych z 13 sierpnia o obniżeniu rezerw obowiązkowych.

Banki komercyjne prawdopodobnie przestawiły się na bardziej płynne aktywa, biorąc pod uwagę to, co stało się z lirą - powiedział Jason Tuvey, starszy ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics w Londynie. Pojawiły się obawy w bankach komercyjnych odnośnie ich zadłużenia zewnętrznego, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście rentowności obligacji bankowych – dodał ekonomista.

Tureccy pożyczkodawcy mogą spełniać wymogi odnośnie rezerw poprzez wykorzystanie depozytów, w przeciwieństwie do większości innych krajów.

Turcja jest jednym z 20 największych suwerennych właścicieli metali szlachetnych i szczyci się piątym największym popytem konsumenckim na świecie, wynika z danych z World Gold Council 2017. Przetwarza złoty złom  w biżuterię sprzedawaną na całym Bliskim Wschodzie.

Bank centralny obniżył rezerwy obowiązkowe dla banków o 4 punkty procentowe w przypadku zobowiązań walutowych w ciągu jednego, dwóch i trzech lat oraz o 2,5 punktu procentowego w stosunku do innych terminów zapadalności. Stanowiło to równowartość 3 mld dolarów w równowartości złota..

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu