Powell nie pomógł rynkom

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 05-03-2021, 11:09

Ci, którzy liczyli na to, że Powell w dniu wczorajszym będzie próbował wyhamować wzrost rentowności na rynku długu poczuli się zawiedzeni, co przełożyło się na dalszą wyprzedaż cen akcji. Wczoraj Nasdaq zakończył sesję na blisko 2% minusie.

Szef Rezerwy Federalnej powiedział, że spodziewa się wzrostu inflacji w sytuacji, gdy odbicie gospodarcze będzie postępować. Wprowadzenie zmian w programie luzowania ilościowego wymagałoby rzeczywistego postępu w poprawie inflacji i poziomie zatrudnienia. Osiągnięcie takiego postępu będzie wymagało jednak znacznej ilości czasu i najprawdopodobniej nie będzie to ten rok. Wypowiedzi te wpisują się ton poprzednich komentarzy ze strony przedstawicieli Fed, które sugerowały, że w tym roku nie dojdzie do ograniczenia skupu aktywów, ale nie uspokoiły wystarczająco uczestników rynku. Fed nie dał jasnego zapewnienia, że będzie stabilizował sytuację. Dziś jednak nastroje się stabilizują, a notowania kontaktów terminowych na amerykańskie indeksy próbują odbijać od dna. Nasdaq stracił już 10% od szczytu odnotowanego w lutym, a S&P500 wymazał całość tegorocznych wzrostów. Na otwarciu handlu w Europie niemiecki Dax cały czas pozostaje blisko 14000 pkt., co obrazuje jak obecna przecena koncentruje się na spółkach technologicznych skupionych w amerykańskich indeksach.

Wczorajsze słowa szefa Fed przełożyły się na dalszą aprecjację amerykańskiej waluty, a notowania EURUSD dobijają do 1.19. Oprócz podkreślenia przez Fed korzystnych perspektyw inflacji, dolara umacnia również relatywnie lepsza sytuacja epidemiologiczna w USA i przybliżające pełne otwarcie gospodarki dzięki dopuszczeniu do użytku szczepionki J&J. USD zyskuje wobec całego grona G10. Walutom surowcowym wcale nie pomagają zdecydowane wzrosty po nieoczekiwanym utrzymaniu przez kraje OPEC+ limitów wydobycia. Notowania WTI wychodzą tym samym nie tylko na popandemiczne szczyty, ale mierzą się też z maksimami odnotowanymi na początku 2020 roku. Strefa 65 USD za baryłkę kilkukrotnie już stanowiła mocny opór, do sforsowania którego obecnie może konieczny być powrót do wzrostów ryzykownych aktywów. Złoto pozostaje nieprzerwanie pod presją i spada poniżej 1700 USD za uncję. Nie pomógł mu nawet wczorajszy wzrost awersji do ryzyka i podkreślane przez szefa Fed poprawiające się perspektywy inflacji. Nadzieje na dalszy postęp w szczepieniach i powrót do normalności nieustannie spychają notowania żółtego metalu na południe.

US500.f; Interwał dzienny
US500.f; Interwał dzienny
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane