Czytasz dzięki

Praca w społecznej próżni na dłuższą metę szkodzi

opublikowano: 14-05-2020, 22:00

Jeszcze dwa miesiące temu marzyliśmy o home office. Dziś nie możemy doczekać się powrotu do biura.

Pandemia sprawiła, że miliony ludzi weszły w buty astronautów, marynarzy i nafciarzy na platformach wiertniczych. Zamknięci na małej przestrzeni, bez fizycznego kontaktu z kimkolwiek poza najbliższą rodziną, częściej zapadamy na zdrowiu i wpadamy w depresję. O biurze myślimy z utęsknieniem.

Fot.: Slavko Midzor (PIXSELL / FORUM)
Zobacz więcej

Fot.: Slavko Midzor (PIXSELL / FORUM)

W Polsce zdalnie z powodu koronawirusa pracuje 66 proc. badanych. 14 proc. lubi home office, ale 43 proc. nie ukrywa, że bardzo brakuje im współpracowników — wynika z sondy przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń. Dla 28 proc. respondentów praca zdalna to zdecydowanie nowość i dopiero się jej uczą. 15 proc. uważa ją za ciężką ze względu na obecne w domu i rozpraszające uwagę dzieci. Co trzeci ankietowany domową izolację ocenia jako trudną z powodów ekonomicznych, 28 proc. ze względów psychologicznych, a 22 proc. ze względów rodzinnych. Dobrze z nową sytuacją radzi sobie 11 proc. pytanych, ale towarzyszą im obawy o zdrowie swoje i najbliższych. Tylko 6 proc. postrzega dzisiejsze realia jako wolne od problemów i do zaakceptowania.

Wideokonferencje nie są w stanie zastąpić bezpośrednich kontaktów, ale tzw. dystans społeczny to niejedyne wyzwanie stojące przed Kowalskimi. Do home office zniechęcają nas również ograniczenia organizacyjne i logistyczne, na co wskazuje badanie zrealizowane przez Grafton Recruitment i CBRE. 18 proc. indagowanych twierdzi, że w domu nie mają własnej przestrzeni do pracy, a 12 proc. narzeka na brak profesjonalnego sprzętu. 26 proc. osób ma również problemy z samodyscypliną i planowaniem pracy. Bolączek jest tyle, że po zakończeniu pandemii tylko 11 proc. respondentów nie chce wracać do biura.

— W związku z wieloma trudnościami nie sposób na razie ocenić, jak bardzo zmieni się podejście Polaków do pracy zdalnej. Najłatwiej zaakceptować sytuacje, które są naszym wyborem. Tymczasem ostateczną decyzję o formie wykonywania obowiązków podejmą pracodawcy — mówi Joanna Wanatowicz, dyrektor biznesu w Grafton Recruitment.

Według danych Hays Poland po pandemii 72 proc. firm jeszcze bardziej postawi na pracę z domu. Dodatkowo 55 proc. przedsiębiorstw zwiększy otwartość na zatrudnienie pracowników zdalnych, co spowoduje powstawanie rozproszonych zespołów.

— Jeżeli mimo początkowych trudności taka forma się sprawdzi, pracownicy z zaangażowaniem będą podchodzić do zadań, a efektywność zespołów nie spadnie, pracodawcy rozważą wdrożenie home office na większą skalę — twierdzi Agnieszka Pietrasik, dyrektor w Hays Poland.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane