Pracodawcy RP: domagamy się zablokowania bezsensownego niszczenia Ropczyc

ISBNews
opublikowano: 26-06-2015, 10:11

Polska jest zapewne jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym opodatkowuje się straty, ocenił prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w liście do premier Ewy Kopacz dotyczącym nałożenia przez Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie na Zakłady Magnezytowe Ropczyce podatku w kwocie 6,24 mln zł. Apeluje o „natychmiastowe zablokowanie bezsensownego niszczenia Ropczyc".

„Gdy w kwietniu tego roku apelowałem o jak najszybsze przyjęcie propozycji zmian w Ordynacji podatkowej opracowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, nie sądziłem, że moje przewidywania dotyczące braku tej regulacji staną się faktem tak szybko. I oto jesteśmy świadkami tego, jak bezmyślność urzędnicza niszczy kolejną firmę, która nie złamała prawa" – napisał Malinowski w liście do premier.

Wskazał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie nałożył na Zakłady Magnezytowe Ropczyce podatek w kwocie 6,24 mln złotych od strat, jakie poniosła ta spółka w latach 2009 i 2010 w związku z tzw. opcjami (spółce zresztą wielkim wysiłkiem udało się spłacić banki i utrzymać produkcję).

„Podkreślam, że chodzi tu o podatek od strat. Polska jest zapewne jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym opodatkowuje się straty. Przypomnę – straty te były możliwe, bo polski rząd opóźnił ratyfikację dyrektywy MiFID, nakładającej na banki oferujące instrumenty finansowe obowiązek szczegółowego informowania na temat ryzyka związanego z ich stosowaniem" – czytamy dalej.

W jego ocenie to, co szczególnie bulwersuje w tej sprawie, to fakt, że „podlegli Ministrowi Finansów urzędnicy skarbowi z Rzeszowa uważają, iż pracodawca podejmujący w roku 2008 decyzję o zakupie opcji – jako elementu zabezpieczającego go przed ryzykiem wahania się kursów walutowych (mówimy o firmie eksportującej ponad 50% swojej produkcji) – powinien przewidzieć wszystkie zagrożenia i konsekwencje, także te w odległej przyszłości".

„Nie przewidział ich jednak nawet sam Minister Finansów w roku 2008 i kolejnych latach. Za fakt kilkakrotnego korygowania budżetu w roku 2009, wywołanego gwałtownym osłabieniem się polskiego złotego, nikt bowiem nie poniósł odpowiedzialności. Najwyższa Izba Kontroli rozumiała, że pewne zjawiska są nieprzewidywalne. Niemniej UKS w stosunku do pracodawców uważa inaczej" – wskazuje prezydent Pracodawców RP.

Przypomina, że karne podatki zostały nałożone na dobrze działającą firmę, zatrudniającą ponad 800 osób na Podkarpaciu. „Dodatkowe tysiące ludzi pracuje w przedsiębiorstwach kooperujących. Wszelkie zobowiązania publiczno-prawne zawsze były regulowane na czas, a kwoty tych zobowiązań przekraczają 100 mln. Ponadto akcje spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sprawozdania finansowe firmy były i są regularnie badane przez renomowanych audytorów i nigdy nie było z ich strony zastrzeżeń" – wymienił Malinowski.

„Szanowna Pani Premier, po co rząd wydaje pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy, skoro ten sam rząd niszczy już istniejące miejsca pracy? Może lepiej przesunąć pieniądze z budżetu Ministerstwa Pracy do Ministerstwa Finansów i wypłacić nagrody nadgorliwym urzędnikom bez niszczenia polskich firm? W imieniu Pracodawców RP domagam się natychmiastowego zablokowania bezsensownego niszczenia Ropczyc – w interesie budżetu państwa oraz ludzi, którzy stracą pracę. Nie może bowiem być zgody na to, żeby jakiś nadgorliwy urzędnik mógł zamordować firmę niby w interesie państwa polskiego. W interesie państwa polskiego takich ludzi należy piętnować i zwalniać ze służby publicznej. Apelujemy więc o szybkie i konsekwentne działanie w tej sprawie" – podsumowuje prezydent Pracodawców RP.

Zakłady Magnezytowe Ropczyce podały wcześniej, że "absolutnie" nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Rzeszowie, którego nieprawomocne decyzje nakładają na spółkę ok. 6,24 mln zł zobowiązań podatkowych plus odsetki. Ropczyce decyzje uważają za "krzywdzące i całkowicie niezgodne z oceną zarządu oraz opiniami specjalistów i ekspertów w tym biegłych sądowych", co zamierzają wykazać w drodze postępowania odwoławczego.

Zakłady Magnezytowe Ropczyce są producentem ceramicznych materiałów ogniotrwałych stosowanych jako elementy konstrukcyjne pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach. Oferta spółki skierowana jest głównie do przemysłu stalowego, przemysłu metali nieżelaznych, przemysłu cementowo-wapienniczego, hutnictwa szkła, odlewnictwa, koksownictwa oraz do innych branż stosujących procesy wysokotemperaturowe.

Andrzej Malinowski
Andrzej Malinowski
Grzegorz Kawecki
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane