Premia pieniężna jest rabatem

MATEUSZ STANKIEWICZ
15-01-2013, 00:00

27 listopada 2012 r. minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania premii pieniężnych (bonusów) na gruncie ustawy o VAT.

Interpretacja powtarza tezy uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 czerwca 2012 r., która zakończyła wieloletni spór dotyczący sposobu rozliczenia premii pieniężnych. MF wskazuje, że w zakresie premii pieniężnych należy stosować regulacje dotyczące rabatów, zgodnie z dotychczasowym poglądem organów podatkowych. Przedsiębiorcy w większości stali na przeciwnym stanowisku, twierdząc, że wypłacona premia pozostaje bez wpływu na dotychczasowe transakcje podlegające podatkowi VAT i dokumentowana powinna być za pomocą not księgowych.

Zgodnie ze stanowiskiem MF, wypłacona premia pieniężna (należna zwykle przy przekroczeniu określonego wolumenu zamówień) obniża podstawę opodatkowania zgodnie z przepisami ustawy o VAT o rabacie. Jak wskazuje minister, warunkiem uznania, że premia pieniężna to rabat, jest ustalenie, że wypłacona premia pozostaje w ścisłym związku z dokonanymi dostawami. Jednocześnie, z omawianej interpretacji wynika, że premie od wysokości sprzedaży są w „identyfikowalnym” związku z takimi transakcjami. Podobnie MF każe traktować na przykład premie za terminowe płatności. Odmienna natomiast jest natura premii za dodatkowe usługi, takie jak np. ekspozycja towarów czy dokonywanie określonych działań marketingowych. Wtedy premia taka jest w istocie wynagrodzeniem za dodatkową usługę podlegającą VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przyjęte rozwiązanie powoduje, że w razie udzielenia premii pieniężnej faktury VAT dokumentujące dokonaną sprzedaż powinny ulec korekcie. Zgodnie z prezentowanymi wyjaśnieniami, korekta podstawy opodatkowania, a tym samym podatku należnego winna zostać dokonana w trybie wystawienia faktury korygującej. Jak wskazują sądy administracyjne, taka korekta może być dokonana dokumentem zbiorczym dotyczącym grupy wystawionych faktur. Druga strona transakcji w wyniku otrzymanych faktur korygujących uprawniona jest do dokonania korekt podatku VAT naliczonego.

Powyższa kwalifikacja premii pieniężnych powoduje zwiększenie ilości obowiązków księgowych i potęguje ryzyko pomyłek w tym zakresie. Budżet państwa bezpośrednio nie korzysta ze zmiany interpretacji powyższych przepisów, gdyż nie mają one wpływu na końcową wysokość odprowadzanego podatku VAT. Ewentualne pomyłki w ewidencjonowaniu premii mogą jednak stanowić podstawę do pociągnięcia przedsiębiorców do odpowiedzialności karnoskarbowej, co może powodować wymierzenie grzywien za niedopełnienie obowiązków księgowych.

MATEUSZ STANKIEWICZ

Aplikant radcowski z kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATEUSZ STANKIEWICZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Premia pieniężna jest rabatem