Premier zdecydował o wsparciu z budżetu tworzenia białoruskiego radia

Polska Agencja Prasowa SA
08-08-2005, 16:36

Premier Marek Belka zdecydował o przyznaniu 950 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na wsparcie polskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz utworzenia niezależnej rozgłośni radiowej, która nadawać będzie program w języku białoruskim - poinformowało w poniedziałek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Marek Belka zdecydował o przyznaniu 950 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa na wsparcie polskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz utworzenia niezależnej rozgłośni radiowej, która nadawać będzie program w języku białoruskim - poinformowało w poniedziałek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Pod koniec lipca minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld oświadczył, że obecnie głównym zadaniem Polski, w kontekście wydarzeń na Białorusi, jest ułatwienie Białorusinom dostępu do nieocenzurowanych informacji.

Poinformował też wtedy, że zwróci się do rządu, by ułatwił Białorusinom dostęp do rzetelnych informacji przez radio i media elektroniczne.

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek powiedziała wówczas PAP, że do tworzenia białoruskiego radia na terytorium Polski można byłoby wykorzystać częstotliwości i nadajniki radia "Racja", które ma koncesję do lipca przyszłego roku.

Radio "Racja" należy do Związku Białorusinów w Polsce;  otrzymało koncesję w 1999 roku. Na przełomie 2001/2002 - jak poinformowała Waniek - radio przestało nadawać, bo właścicielom zabrakło pieniędzy.

Radiostacja nadawała na falach krótkich, ultrakrótkich i średnich, korzystając z nadajników w Białymstoku, Warszawie i Katowicach - Koszęcinie.

W ubiegłym tygodniu MSZ potwierdziło, że Polska prowadzi też rozmowy z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w sprawie finansowania rozgłośni radiowej dla Białorusi, która miałaby powstać w Polsce.

CIR poinformowało także, że w dniach 6-7 sierpnia na Białorusi przebywała wysłanniczka premiera Belki, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Olga Iwaniak.

Podczas wizyty w Grodnie Iwaniak spotkała się w polskim konsulacie z nieuznawanym przez białoruskie władze kierownictwem Związku Polaków na Białorusi: prezes Andżeliką Borys, zwolnionymi z aresztu Józefem Porzeckim i Mieczysławem Jaśkiewiczem oraz z dziennikarzami "Głosu znad Niemna" i innymi przedstawicielami kierownictwa ZPB.

Wysłanniczka premiera rozmawiała też z prezesem Polskiej Młodzieży Szkolnej Stanisławem Sienkiewiczem i wiceprezes tej organizacji Teresą Kryszyn. W spotkaniach towarzyszył Iwaniak konsul generalny w Grodnie Andrzej Kretkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier zdecydował o wsparciu z budżetu tworzenia białoruskiego radia