Pretekst do korekty

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 27-09-2021, 08:07
aktualizacja: 27-09-2021, 08:08

Globalne rynki akcji zaczęły zakończony tydzień od tąpnięcia, które dla wielu indeksów było najgorszym dniem od miesięcy. Impuls spadkowy przyszedł z Chin i zbudowany został na rosnącym wokół jednego z tamtejszych developerów. Kłopoty Evergrande były znane rynkowi od tygodni, więc więcej tam było kulminacji obaw niż naprawdę nowych treści.

Niemniej, na rynkach rozwiniętych impuls z Chin spotkał się z potrzebą korekt, czego efektem były solidarna i samonapędzająca się przecena podlana ucieczką do ryzyka i wzrostem awersji do aktywów z rynków wschodzących. Szybko jednak okazało się, iż ucieczka od ryzyka staje się okazją do zakupów aktywów z rynków rozwiniętych i w połowie tygodnia straty zostały odrobione lub zredukowane do poziomów, które nie straszyły rozlaniem się kryzysu z Chin na najważniejsze rynki akcji na świecie. Kropkę nad i w tym zamieszaniu postawił środowy komunikat kończący wrześniowe posiedzenie FOMC, który ostateczne przesunął centrum uwagi inwestorów na swoje miejsce i finalnie pozwolił najważniejszym indeksom zakończyć tydzień skromnymi zmianami oraz skupieniem uwagi na tym, co naprawdę ważne dla inwestorów pozycjonujących się pod finał roku i kolejne miesiące rynku byka.

Na rynku można znaleźć sprzeczne interpretacje komunikatu FOMC. Reakcje rynków były adekwatne do tych wątpliwości. Z jednej strony można było obserwować wzrosty cen na rynkach akcji, a z drugiej umocnienie dolara i wzrosty rentowności długu. Dopiero spojrzenie na zachowanie poszczególnych sektorów na Wall Street sygnalizuje przesunięcie akcentów na giełdach. W finale to Nasdaq Composite okazał się indeksem, który słabiej odreagował przecenę z początku tygodnia. Zachowanie giełd wprost wiąże się ze wzrostem rentowności długu, który płacąc więcej staje się konkurencyjny dla walorów niepłacących dywidend, a ostatnie przegrywają konkurencję o kapitał ze spółkami o relatywnie większej dywidendzie, jak również cyklicznych, które rosną na bazie przekonania, iż Fed nie szykowałby się do zmiany w polityce monetarnej, gdyby perspektywy gospodarcze były złe i potencjalnie szkodliwe dla akcji bardziej wrażliwych na koniunkturę. Można zadawać pytanie, na ile trwałe będą zmiany w postrzeganiu spółek i sektorów, ale w końcówce zakończonego tygodnia zachowania inwestorów były na tym polu dość standardowe i czytelne.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przez chwilę warto zatrzymać się nad jastrzębim, jak się wydaje po reakcjach rynku, komunikatem FOMC. W istocie na poziomie potencjalnego początku końca programu luzowania ilościowego można mówić o nieco ostrzejszym od oczekiwań sygnalne ze strony Fed. Większość rynku oczekiwała, iż Rezerwa Federalna zacznie redukować program płynnościowy na grudniowym posiedzeniu FOMC, ale po środzie – z dużym znakiem zapytania - w grze wydaje się również listopad. Część członków FOMC zdaje się widzieć też przestrzeń do szybszego terminu pierwszej podwyżki ceny kredytu w USA, ale w naszej opinii stale trudno mówić o potencjalnie stromej ścieżce w zacieśnianiu dostępności kredytu. Z prognoz członków FOMC wynika wprost, iż oczekują spokojnych zmian stóp procentowych, co połączone z obecnym skrajnie niskim poziomem stawia giełdy akcji przed perspektywą operowania w kontekście ośmiu kwartałów z historycznie niską ceną kredytu. Tylko z tego powodu warto spokojnie podchodzić do szumu wokół zbliżającej się zmiany w polityce amerykańskiego banku centralnego. W naszej opinii Fed nie zaszkodzi hossie i kontynuacji kreślenia przez indeksy nowych historycznych maksimów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane