Prezes Bogdanki: "Od dziś jesteśmy kontrolowani przez Skarb Państwa"

GRA, KZ
opublikowano: 29-10-2015, 10:39

Dziś dzień rozliczenia wezwania Enei. Enea będzie mieć 66 proc. akcji Bogdanki. Od dziś jesteśmy firmą kontrolowaną przez Skarb Państwa - mówi Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

- Zakładamy, że nasza współpraca z Eneą, w ujęciu wolumenowym, będzie większa. Pamiętajmy, że Enea rozbudowuje blok w Kozienicach, ma też blok w Białymstoku. Prognozy światowe wskazują, że w 2016 r. zobaczymy jeszcze spadek cen węgla, a stabilizacja lub odbicie pojawi się dopiero w 2017 lub 2018 r.  Na zwałach kopalń i elektrowni nadal leży 14 mln ton węgla, to bardzo dużo. Oczekujemy dalszej presji na ceny węgla ze strony KW, która prowadzi agresywną politykę sprzedażową - dodał prezes górniczej firmy, która dziś opublikowała wyniki za trzeci kwartał.

Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki
Zobacz więcej

Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki Fot : Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Zobacz także

Zysk netto spadł z ok. 80 do 56,7 mln zł i znalazł się w dolnej granicy oczekiwań analityków, ankietowanych przez ISBNews. Więcej o wynikach Bogdanki>>

Kurs spółki zareagował spadkiem o 5,5 proc. do 48,95 zł. Zobacz notowania Bogdanki>>

- Podtrzymujemy plan wydobycia na poziomie 8,5 mln ton w tym roku. Nasz udział w rynku węgla energetycznego spadł z 16,6 do 14 proc., ale mamy nadzieję, że w niedługim czasie wrócimy do wyższych poziomów - mówi Zbigniew Stopa.

Wyniki spółki skomentował Marcin Stebakow, analityk DM BPS, który zwraca uwagę na spadek marży handlowej spółki o 3,2 pkt. proc. oraz niepokojący spadek przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, które po uwzględnieniu mniejszych nakładów inwestycyjnych w trzecim kwartale wpłynęły istotnie na pozycję gotówkową. Pogorszyła się ona o 40 proc. r/r. 

Komentuje Wojciech Kozłowski, analityk Ipopema Securities

Według mnie inwestorzy giełdowi pogodzili się już z myślą, że w niedługiej perspektywie Enea może również przejąć KHW. W takim scenariuszu, według moich szacunków, należy założyć, że moce produkcyjne Bogdanki nie będą optymalnie wykorzystane. Z możliwych 11 mln ton Bogdanka będzie wykorzystywać zapewne tylko 8,5 mln ton.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną konsekwencję przejścia prywatnej Bogdanki w ręce państwowej Enei. Można oczekiwać zakończenia wojny cenowej na rynku węgla. Trudno mi sobie wyobrazić, że Ministerstwo Skarbu będzie skłonne zaakceptować wojnę, który szkodzi kopalniom państwowym, połączonym z państwową energetyką. Zwłaszcza, że korzyści odczuwałaby jedynie energetyka prywatna, jak np. EDG czy GDF oraz prywatni duzi odbiorcy węgla jak spółki chemiczne Synthos czy Ciech.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes Bogdanki: "Od dziś jesteśmy kontrolowani przez Skarb Państwa"