Prezes PGNIG: w marcu przyjmiemy rekordową ilość dostaw LNG

  • PAP
opublikowano: 04-03-2022, 12:00

W marcu przyjmiemy rekordową ilość dostaw LNG; to będzie pięć gazowców, z których każdy od 100-120 mln metrów sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji dostarczy do terminala w Świnoujściu - powiedział w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. To jest rekordowa liczba - dodał.

Majewski w specjalnym wydaniu programu In Business w Business Insider Polska przekazał, że "PGNiG od dobrych kilku lat prowadzi konsekwentną strategię dywersyfikację uniezależnienia się od dostaw gazu z jednego kierunku".

"W związku z tym w tej chwili, w tym momencie, zwiększamy w sposób bardzo istotny dostawy LNG do Polski, czyli tego skroplonego gazu, który przypływa do nas statkami z Kataru i ze Stanów Zjednoczonych. Teraz w marcu przyjmiemy rekordową ilość dostaw. To będzie pięć gazowców, pięć statków, z których każdy od 100-120 mln metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji dostarczy do terminala w Świnoujściu. To jest rekordowa liczba. Jeszcze nigdy tylu statków w jednym miesiącu nie przyjęliśmy" - powiedział Majewski.

Szef PGNiG przekazał, że od początku działania terminalu, czyli od 2016 r., sprowadzono przeszło 150 statków. "To jest ponad 17 mld metrów sześciennych LNG po regazyfikacji" - powiedział.

Majewski został zapytany o poziom wypełnienia magazynów. "Po raz pierwszy od wielu lat, już w marcu zaczęliśmy zatłaczać magazyny. To po pierwsze dzięki temu, że temperatury są nieco wyższe niż z reguły o tej porze roku. Ale także dlatego, że dostrzegamy co się dzieje (...). Widzimy, że mogą pojawić się gdzieś tam trudności związane z inwazją rosyjską na Ukrainę" - tłumaczył.

Jak wyjaśnił, mówi się o tym, że dostawy gazu do Europy, a tak naprawdę w ogóle rosyjskich węglowodorów, powinny być zakończone w związku z sankcjami. "Staramy się w jak największym stopniu zapełniać magazyny już w tej chwili" - dodał.

Prezes poinformował, że obecnie poziom zapełnienia magazynów gazu w Polsce to około 60 proc. Dodał, że przeciętna z ostatnich lat wynosiła 50 proc.

"Taki zapas pozwala przetrwać polskim nie tylko gospodarstwom domowym, ale wszystkim odbiorcom przez około miesiąc ostrej zimy" - dodał.

Paweł Majewski, fot. Marek Wiśniewski
Paweł Majewski, fot. Marek Wiśniewski

Piątek to dziewiąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone przez siebie działania jako "specjalną operację wojskową". W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to spółka giełdowa, zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane