- Obecnie bazujące na kryptowalutach transakcje są częstsze niż kiedykolwiek, a ich rola w ułatwianiu płatności rośnie - powiedział Łukaszenka podczas spotkania z przedstawicielami banku centralnego Białorusi oraz z szefami czołowych banków komercyjnych, które odbyło się w tym tygodniu.
Wskazał, że po siedmiu miesiącach roku płatności zewnętrzne za pośrednictwem giełd osiągnęły wartość 1,7 mld USD i według prognoz do grudnia mogą wzrosnąć do 3 mld USD.
Łukaszenka opowiedział się również za tokenizacją, czyli przenoszeniem normalnych aktywów i transakcji finansowych do blockchainu. Apelował do białoruskich banków do zwiększone korzystanie z aktywów cyfrowych jako sposobu na utrzymanie płatności zewnętrznych i radzenie sobie z sankcjami.
- Digitalizacja nie służy samej cyfryzacji, ale realnym efektom ekonomicznym – podkreślał Łukaszenka podczas spotkania.
Decrypt zauważa, że białoruska branża kryptowalutowa zaczęła rosnąć po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku głównie dzięki działaniom rosyjskich podmiotów obchodzących w ten sposób sankcje. Eksperci sądzą, że wzrost transakcji kryptowalutowych do 4,2 mld USD w połowie ubiegłego roku wynikał raczej z aktywności rosyjskich użytkowników niż białoruskich.
