Prezydent: IV RP nigdy nie powstała

PAP
01-12-2007, 20:22

IV Rzeczpospolita nigdy nie powstała, choć w  ostatnich dwóch latach próbowano ją zbudować - mówi prezydent Lech Kaczyński w  wywiadzie dla tygodnika "Wprost". Fragmenty tej rozmowy opublikowano w sobotę na  stronach internetowych tygodnika.

"IV RP nigdy nie powstała. Była poważna próba jej zbudowania w ostatnich dwóch latach, jednak dzieła tego nie udało się doprowadzić do końca" - powiedział prezydent, pytany, czy w dniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych, 21 października, skończyła się IV Rzeczpospolita.

Lech Kaczyński uważa, że gdy premier Donald Tusk na pytanie o wybór między III a IV RP odpowiada, że wybiera "Najjaśniejszą Rzeczpospolitą", to posługuje się "zręcznym", choć "pustym zabiegiem retorycznym".

"W sytuacji, w której IV RP jeszcze nie ma, taka odpowiedź oznacza jednoznaczny powrót do rzeczywistości III RP" - podkreśla prezydent.

W ocenie Lecha Kaczyńskiego, "w Polsce media stworzyły swoistą nadrzeczywistość".

"W ramach tej nadrzeczywistości władza PiS przedstawiana była jako totalitarna, wywołująca nieustające wojny oraz chcąca zmieniać obywateli. Gdy PiS walczył z przywilejami establishmentu, wmawiano ludziom, że walczy ze społeczeństwem. Gdy kraj osiągał sukcesy gospodarcze, mówiono o ekonomicznym zastoju. Ten poziom zakłamania porównywany jest tylko z gierkowską propagandą sukcesu, tyle że teraz była to propaganda nie sukcesu, lecz klęski" - powiedział prezydent.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezydent: IV RP nigdy nie powstała