Prognoza recesji zwiększyła oczekiwanie na duże cięcie stóp w USA

opublikowano: 09-01-2008, 15:01

Prawdopodobieństwo obniżki stóp o 50 pkt. bazowych na styczniowym posiedzeniu FOMC wzrosło po publikacji raportu Goldman Sachs, w którym prognozuje on recesję w 2008 roku.

Lutowe kontrakty na fundusze federalne wskazują 88 proc. szans na obniżkę przez FOMC 30 stycznia stopy podstawowej z 4,25 do 3,75 proc. We wtorek wieczorem szacowano je na 84 proc. Kwietniowe kontrakty na fundusze federalne pokazują 71 proc. szans na to, że stopa overnight będzie wynosić 3,25 proc. po posiedzeniu FOMC 21 marca. We wtorek szacowano je na 66 proc.

Wzrost oczekiwań na cięcie stóp wywołał najnowszy raport Goldman Sachs. Analitycy jednego z największych banków inwestycyjnych obniżyli prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego w USA z 1,8 do 0,8 proc. Przewidują, że recesja dotknie gospodarkę w drugim i trzecim kwartale. Goldman Sachs przewiduje obniżkę stóp o 50 pkt. bazowych w styczniu, obniżył także prognozę docelowych funduszy federalnych na koniec roku z 3 do 2,5 proc.
MD, Thomson Financial

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane