Czytasz dzięki

Prognozy dla złotego nadal niekorzystne

opublikowano: 09-08-2020, 22:00

Utrzymuje się negatywne nastawienie analityków do rodzimej waluty. Euro na koniec roku ma kosztować 4,43 zł, a frank 4,06 zł.

Za nami bardzo burzliwe miesiące na rynku walutowym. W rok 2020 wchodziliśmy z kursem euro nieco powyżej 4,20 zł. Jeszcze do połowy marca mogło się wydawać, że polski złoty okaże się odporny na koronawirusowy kryzys. Była to jednak złudna nadzieja. Po wymuszonym przez rząd częściowym „zamknięciu gospodarki” kurs euro podskoczył z około 4,35 zł do 4,63 zł, osiągając najwyższy poziom od 11 lat. W marcu dolar kosztował nawet 4,30 zł i był najdroższy od 19 lat.

W kwietniu i przez większość maja mieliśmy do czynienia z konsolidacją kursu euro w przedziale 4,50-4,60 zł. Rynek znów zaskoczył analityków na przełomie maja i czerwca, gwałtownie obniżając notowania wspólnotowej waluty w pobliże 4,40 zł. I wokół tego poziomu kurs euro poruszał się przez ostatnie dwa miesiące. Rynek zagrał więc przeciwko polskim władzom monetarnym, które wolałyby widzieć słabszego złotego i droższe euro. Pomimo niedawnego umocnienia złotego prognozy dla polskiej waluty pozostały raczej niekorzystne.

Mediana prognoz rynkowych analityków zakłada, że na koniec III kwartału kurs euro wyniesie 4,45 zł i że do końca roku spadnie do 4,43 zł. To odpowiednio o grosz i dwa grosze mniej niż w prognozach sprzed miesiąca. Zasadniczo oznacza to utrzymanie umiarkowanie negatywnego sentymentu do polskiego pieniądza. Rynkowy konsens zakłada, że kurs EUR/ PLN nie powróci do przedcovidowych poziomów aż do końca 2021 r. Najbardziej optymistyczne prognozy dla polskiej waluty zakładają zejście kursu euro do 4,30 zł na koniec 2020 r.

Taki scenariusz w dalszym ciągu obstawiają analitycy Cinkciarz.pl oraz Skandinaviska Enskilda Banken. W obozie złotowych byków znaleźli się też eksperci Banco Santander, Commerzbanku oraz UniCredit — oni spodziewają się zejścia notowań euro do 4,35 zł. Najwyższe prognozy dla kursu euro mają natomiast analitycy Swedbanku (4,70 zł na koniec 2020 r.), JP Morgan Chase (4,55 zł) oraz Bank Julius Bear (4,52 zł). Z tonu spuścili eksperci holenderskiego Rabobanku, którzy obniżyli swoją prognozęz 4,80 zł na 4,52 zł na koniec roku. Walutowi eksperci od wielu miesięcy prognozowali zakończenie trendu aprecjacji dolara względem euro. Ale gdy to się już wydarzyło, to dynamika tego ruchu zaskoczyła zdecydowaną większość analityków.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tylko progności z ING Financial Markets oraz SCB Securities przewidzieli, że kurs EUR/USD osiągnie 1,18. Dopiero końcówka lipca przyniosła falę rewizji prognoz dla EUR/USD, co wyraźnie podniosło rynkowy konsens dla tej pary. 7 sierpnia wynosił on 1,15 (na koniec III kw.) wobec 1,12 na początku lipca. Także w przypadku prognoz dla pary USD/PLN rynkowe prognozy nie uwzględniły w pełni wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni, kiedy to kurs USD/PLN spadł z 3,92 zł do 3,72 zł. Dlatego też wszystkie prognozy dla notowań dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego wciąż obciążone są nietrafionymi przewidywaniami sprzed wielu tygodni.

Nie warto więc przywiązywać się do wartości przedstawionych w tabeli. Warto natomiast zwrócić uwagę na trend. Analitycy zakładają,że dolar pozostanie wyraźnie słabszy wobec euro, niż był jeszcze kilka tygodni temu. Przy oczekiwaniach na stabilizację kursu EUR/PLN w pobliżu 4,40 zł prognozy zakładają systematyczny spadek notowań dolara i franka wobec złotego. Przy czym kurs USD/ PLN już na początku sierpnia znalazł się na poziomie prognozowanym dopiero… na koniec 2021 r. Trzeba więc cierpliwie poczekać, aż bankowi analitycy zaktualizują swoje prognozy, co powinno nastąpić w nadchodzących tygodniach. Równie nieaktualne stały się oczekiwania względem brytyjskiego funta. Szterling wyraźnie zyskał względem słabnącego dolara, w dwa tygodnie realizując potencjał wzrostowy obliczony na 12 miesięcy. Przypomnę jeszcze, że analizujemy tutaj mediany prognoz analityków.

Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często. Tym bardziej przy obecnych zawirowaniach w gospodarce i na rynkach finansowych jakiekolwiek prognozy obarczone są potężną dozą niepewności. Należy też pamiętać, że kursy walut bywają bardzo dynamiczne i w czasie trwania kwartału mogą znacząco odchylać się od poziomów prognozowanych na jego koniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane