Prognozy na 2020 r. dla akcji, obligacji, walut, nieruchomości...

opublikowano: 31-12-2019, 11:37
aktualizacja: 02-01-2020, 07:46

Czy WIG20 w końcu odbije? Jak na giełdę wpłynie PPK, a jak tłity Donalda Trumpa? Czy mieszkania nadal będą drożeć? Przedstawiamy prognozy ekspertów.

TEKST BĘDZIE AKTUALIZOWANY

Akcje

Hossa na rynkach rozwiniętych trwa już 11 lat. Według Quercus TFI akcje są drogie. Menedżerom towarzystwa nie przeszkadza to jednak twierdzić, że wcale nie potanieją, a rok 2020 będzie raczej korzystny dla inwestujących na giełdach.

Czytaj więcej w artykule Quercus: nie ma powodów do spadków na giełdach

Tak jak w 2019 r. warszawska giełda (GPW) wyróżniała się negatywnie, tak w 2020 r. wyróżni się pozytywnie. To clou prognozy analityków Trigona DM. Uważają oni, że pod dwóch latach ustanie odpływ kapitału z GPW.

Czytaj więcej w artykule Analitycy Trigona: OFE podniosą GPW

Analitycy Saxo Banku uważają, że giełdy zdyskontowały ożywienie aktywności gospodarczej i poprawę zysków.

Czytaj więcej w artykule Zyski z akcji ograniczone

Gospodarki rozwinięte w 2019 r. znalazły się w fazie dezinflacyjnego spowolnienia gospodarczego. A to daje nadzieję, że w roku 2020 przejdziemy do fazy dezinflacyjnego ożywienia, co historycznie sprzyjało wzrostowi cen akcji.

Czytaj więcej w artykule Rok wielkiej obfitości na rynkach finansowych

Obligacje

Czy obligacja skarbowa indeksowana inflacją ochroni twój portfel przed nadchodzącą falą podwyżek cen? Tak, ale tylko wtedy, jeśli kupiłeś ją przynajmniej rok temu. Jeśli kupiszją dzisiaj, to rezultat może okazać się niesatysfakcjonujący.

Czytaj więcej w artykule Obligacje w krainie wysokiej inflacji

Ani Fed, ani EBC, ani rodzima RPP nie zmienią polityki monetarnej w przyszłym roku, prognozuje Deutsche Bank Polska.

Więcej w artykule To będzie rok bez zmian stóp

Cztery ważne prospekty i jeden na etapie zatwierdzania w KNF zapowiadają, że w 2020 r. publicznych emisji obligacji może być równie niewiele co w 2019 r. 

Czytaj więcej w artykule Nadzieja dla obligacji w funduszach

Waluty

Ekonomiści Santandera prognozują, że kurs złotego do euro utrzyma się w przedziale, w którym porusza się od połowy 2018 r.

Czytaj więcej 4,25 zł za euro i taniej nie będzie

Nieruchomości

Biura, galerie i magazyny niezmiennie sprzedają się jak świeże bułeczki, a inwestorów coraz bardziej interesują hotele.

Czytaj więcej w artykule Nieruchomości nie tracą kondycji

Inne

Specjaliści Saxo Banku przedstawili swoje "mało prawdopodobne" prognozy na nadchodzący rok. To szereg raczej nierealnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Czy takim wydarzeniem może być wyjście Węgier z Unii Europejskiej? A może wygrana Rosji na rynku energetycznym czy też podatek "America First" w USA? Czytaj więcej...

Rozpoczynający się rok będzie stał pod znakiem dalszego hamowania krajowej gospodarki — oceniają ekonomiści ankietowani przez „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane