Analitycy Trigona: OFE podniosą GPW

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Nie nowo powstałe, ale istniejące od lat fundusze emerytalne sprawią, że w 2020 r. GPW będzie wyglądać lepiej. Zyskają głównie duże i średnie spółki

Tak jak w 2019 r. warszawska giełda (GPW) wyróżniała się negatywnie, tak w 2020 r. wyróżni się pozytywnie. To clou prognozy analityków Trigona DM. Uważają oni, że pod dwóch latach ustanie odpływ kapitału z GPW.

Zbigniew Porczyk, szef analityków Trigonu DM, zaznacza, że wzrost
indeksów GPW w 2020 r. będzie związany nie tyle z poprawą wyników spółek, co
zahamowaniem odpływu kapitału.
Wyświetl galerię [1/2]

FLOW IS KING:

Zbigniew Porczyk, szef analityków Trigonu DM, zaznacza, że wzrost indeksów GPW w 2020 r. będzie związany nie tyle z poprawą wyników spółek, co zahamowaniem odpływu kapitału. Fot. GK

— W tym kontekście inne czynniki powinny schodzić na dalszy plan — uważa Zbigniew Porczyk, szef biura analiz Trigona DM.

Analitycy Trigona zakładają, że WIG20 i mWIG40 wzrosną o ponad 15 proc. I będzie to pozytywnie wyróżniać GPW na tle rynków wschodzących. Wszystko za sprawą napływów kapitału z krajowych TFI, PPK i OFE. Trigon zakłada, że bilans napływów i odpływów zamknie się w kwocie 0-3 mld zł.

— Różnica między dolną a górną granicą tego przedziału jest duża, ale 2019 r. zamknął się kwotą 6 mld zł na minusie. Niewiadomą są napływy i odpływy ze strony inwestorów zagranicznych. Jeśli główne giełdy świata wzrosną o 5-10 proc. i pojawią się napływy na rynki wschodzące, to GPW może wzrosnąć o więcej niż 15 proc. — mówi Zbigniew Porczyk.

Nasz rozmówca podkreśla przy tym, by nie przeceniać roli PPK.

— To jest bardzo ważny temat, ale nie najważniejszy. W kwestii napływów od instytucji krajowych kluczowe jest to, co czeka rynek ze strony OFE. Ostatnie lata stały pod znakiem suwaka i odpływów z funduszy emerytalnych. Obecnie wygląda na to, że OFE będą generowały popyt na akcje. Ale w tej kwestii jest jeszcze pewna niewidoma, związana z ostatecznym kształtem zmian w tym filarze — podkreśla Zbigniew Porczyk.

Bankowe przesilenie

Na GPW nie ma hossy bez banków — mówi giełdowe porzekadło. Analitycy Trigona generalnie się z tym zgadzają, chociaż zwracają uwagę, że nie zawsze jest to regułą. Zakładają jednak, że obecnie sektor finansowy zbliża się do przesilenia. — Banki mają jeszcze przed sobą dołek notowań i będzie to lepszy moment, by kupować ich akcje — zaznacza Maciej Marcinowski, analityk sektora finansowego w Trigonie DM.

Jego zdaniem wraz z wynikami za czwarty kwartał 2019 r., banki pokażą nieuwzględnione jeszcze w prognozach rezerwy na ryzyko związane z kredytami frankowymi. Wtedy pojawi się fala negatywnych raportów i komentarzy, w których ryzyko związane z kredytami frankowymi będzie przesłaniało potencjał wzrostowy sektora. Tym bardziej że równocześnie przypominane będzie tzw. małe TSUE dotyczące kredytów segmentu consumer finance oraz ryzyko spowolnienia gospodarczego.

— W dłuższej perspektywie to może być dołek notowań banków. W drugim, trzecim i czwartym kwartale 2020 r. banki mogą zaskakiwać pozytywnie — twierdzi Maciej Marcinowski. Dlaczego?

Między innymi przez obniżki oprocentowania lokat.

— Przez ostatnie osiem miesięcy średnie oprocentowanie depozytów terminowych spadło o 0,2 pkt proc. Wrażliwość klientów na poziom oprocentowania jest jednak coraz mniejsza i bankom uda się je dalej obniżać — tłumaczy Maciej Marcinowski.

Jego zdaniem rynek może też zbyt pesymistycznie podchodzić do kosztów ryzyka w segmencie korporacyjnym. Istnieje bowiem silna korelacja tych kosztów z rentownością całej gospodarki, a w tej ustaje presja kosztowa związana z cenami surowców.

— Kwestia spadku kosztów finansowania w wyniku obniżenia oprocentowania lokat oraz spadek kosztów ryzyka w sektorze korporacyjnym to czynniki, które pomogą bankom raczej w drugiej niż pierwszej połowie roku — podkreśla Maciej Marcinowski.

Zyski nie zachwycą

Analitykom Trigonu najbardziej podobają się jednak nie banki, ale spółki z sektora technologiczno-medialno-telekomunikacyjnego oraz żyjące z typowej konsumpcji prywatnej. Wśród 10 spółek polecanych na 2020 r. Trigon nie umieścił żadnego banku. W grupie tej znaleźli się za to dwaj producenci gier (CD Projekt i Ten Square Games), odzieżowe LPP, produkująca sprzęt gospodarstwa domowegoAmica, Fabryka Mebli Forte, operator kart Multi- Sport Benefit Systems. Grupę tę uzupełniają windykacyjny Kruk, informatyczne R22 oraz Alumetal i Votum. Poza nielicznymi wyjątkami analitycy Trigonu radzą jednak nie liczyć na duży wzrost zysków poszczególnych spółek. Przypominają, że ich założenie poprawy sytuacjina GPW wynika głównie ze struktury przepływu kapitału, a nie poprawy rentowności samych spółek.

— Duże i średnie spółki będą się lepiej zachowywać od tych z indeksu sWIG80. Dopiero gdy pojawią się dwucyfrowe stopy zwrotu z indeksów WIG20 i mWIG40, pojawi się szansa na wzrost indeksu sWIG80 — zaznacza Zbigniew Porczyk.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu