Programista nie wypadnie za burtę

opublikowano: 28-10-2020, 22:00

Kryzys jest jak sztorm — niektóre branże mogą pójść na dno. Sektorowi IT raczej to nie grozi.

Pandemia zachybotała także tą łodzią. Ale tylko w drugim kwartale. W trzecim rynek pracy IT odzyskał równowagę i wrócił na poprzedni kurs. A jak poradzi sobie z obecną falą koronawirusa? Analitycy platformy rekrutacyjnej inhire.io obliczyli, że od lipca do sierpnia liczba ofert dla specjalistów ds. nowych technologii wzrosła o 24 proc. w stosunku do trzech wcześniejszych miesięcy. Zwiększyły się też wynagrodzenia (o 10 proc.). Oznacza to, że w wakacje sektor informatyczny ponownie nabrał wiatru w żagle. Niepewna sytuacja gospodarcza nie pozwala jednak określić, na jak długo. Choć długookresowe prognozy są dla branży optymistyczne.

Technology photo created by pressfoto - www.freepik.com

— W przeciwieństwie do reprezentantów innych zawodów i specjalności, z nami COVID-19 obszedł się łagodnie. Wprawdzie w trudnym marcu i kwietniu niektórzy kandydaci IT ograniczyli swoje oczekiwania wobec pracodawców, ale tylko trochę. To się może zmienić, jeśli polska gospodarka pogrąży się w odmętach kryzysu. Na dłuższą metę jednak takie zjawiska jak praca zdalna czy izolacja będą stymulowały transformację cyfrową, co napędzi rekrutacje — przewiduje Stanisław Syty, menedżer zespołów programistycznych.

Natomiast Michał Gąszczy, dyrektor zarządzający inhire.io, zwraca uwagę, że pandemia nie jest równie łaskawa dla wszystkich przedstawicieli sektora — spokojni o przyszłość mogą być fachmani z długim stażem, zaś ci, którzy dopiero zaczynają karierę w IT, wcale nie są chętnie zapraszani na pokład. Choćby dlatego, że wymagają zwykle gruntownego przeszkolenia.

— Mediana wynagrodzeń w branży jest bardzo rozpięta: górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145 proc. tych dolnych — ujawnia Michał Gąszczy.

Problem w tym, że ponad dwie trzecie pracodawców w dalszym ciągu nie chce ujawniać stawek w ogłoszeniach o pracę — dodaje menedżer. Jego zdaniem informacja o pensji ułatwiłaby kandydatom podjęcie decyzji o staraniu się o pracę. Wielu ignoruje anonse, w których nie pojawiają się żadne kwoty. Efektem jest niemiłosierne wydłużanie się naborów. Stosunkowo duże potrzeby personalne, stawianie na doświadczenie zawodowe i robienie tajemnicy z wynagrodzeń — to w sektorze IT nie zmienia się od lat. A co jest nowością? Najwięcej propozycji dotyczy pracy zdalnej — wynika z badania inhire.io.

— I jeszcze jedno: programiści od dawna przedkładali luźniejsze formy zatrudnienia nad etat. Dziś także pracodawcy wywierają presję na to, by nie wiązać się na stałe — mówi Stanisław Syty.

Sytuacja w gospodarce staje się coraz bardziej płynna, a firmy technologiczne muszą się do niej dostosować — jak żeglarz do kierunku wiatru.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane