Czytasz dzięki

Projprzem może błysnąć marżą

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-08-2007, 00:00

Spółka dniaRezultaty Projprzemu powinny powstrzymać przecenę, ale spółka tania nie jest

Projprzem jest jedną z ponad 30 spółek, które dziś opublikują wyniki finansowe z drugiego kwartału. Wynikom bydgoskiej firmy warto się jednak przyjrzeć szczególnie uważnie, bo widoczna w nich powinna być zarówno bardzo dobra koniunktura w branży budowlanej (wczoraj znakomite wyniki przedstawiło PBG), jak i pierwsze rezultaty inwestycji, sfinansowanych wpływami z tegorocznej emisji akcji.

 

Projprzem planuje poszerzenie profiluo działalność deweloperską, na razie jednak działa w dwóch segmentach — wykonawstwa obiektów przemysłowych oraz produkcji konstrukcji stalowych. Ten pierwszy uchodzi za przynoszący najniższe marże, w przeciwieństwie do produkcji konstrukcji, gdzie gros trafia na eksport, głównie do Niemiec. Przed wakacjami zakończono już inwestycje w malarnię w Koronowie (był to jeden z celów wspomnianej emisji), ale na wyniki drugiego kwartału rozruch miał raczej lekko ujemny wpływ — na pełnych obrotach zakład pracuje dopiero od lipca.

 

Według prognoz analityków DM PKO BP,skonsolidowane przychody firmy spadną o 8 proc., do 33,0 mln zł. Nie powinno to jednak być powodem do zmartwień, bo w tym samym czasie przed rokiem Projprzem realizował duży kontrakt budowlany dla LG. Optymistyczne są oczekiwania analityków odnośnie do marży brutto na sprzedaży. Ich zdaniem, może ona sięgnąć nawet 20 proc. Przed rokiem wyniosła 15,5 proc., a w ostatnich czterech kwartałach zawierała się w przedziale 13-18 proc. Marża operacyjna ma wzrosnąć do 7,5 proc. z 5,3 proc. przed rokiem. Prognoza skonsolidowanego zysku netto zakłada osiągnięcie 2,25 mln zł, a więc 30 proc. więcej niż w takim samym okresie 2006 r. Na poziomie jednostkowym będzie on powiększony o 1,39 mln zł dywidendy, uzyskanej ze spółki zależnej Zripol.

 

Od publikacji poprzedniego raportu kwartalnegoakcje Projprzemu potaniały aż o 32 proc. i były znacznie słabsze od subindeksu WIG-Budownictwo, który stracił w tym czasie 12 proc. Lepsze od oczekiwań wyniki (na które stać spółkę) byłyby dobrym pretekstem powstrzymania przeceny. Trzeba jednak pamiętać, że nawet przy optymistycznych założeniach walory firmy są wskaźnikowo drogie. W prognozie DM PKO BP na cały rok (8,04 mln zł), mnożnik cena do zysku równy jest 34.

 

Premię, z jaką inwestorzy wyceniają Projprzem,częściowo uzasadnia wspomniany plan rozszerzenia działalności o deweloperkę. W styczniu zawarto przyrzeczoną umowę kupna 7,5 ha gruntu w Bydgoszczy za 15,6 mln zł. Na nabytym terenie w kilku etapach budowane ma być osiedle z ponad 800 mieszkaniami. Spółka nie ma jeszcze wszystkich pozwoleń, ale podtrzymuje zamiar rozpoczęcia prac na przełomie sierpnia i września. Pierwsze mieszkania sprzedawane będą najwcześniej w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Wtedy też zaksięgowane zostaną pierwsze przychody i zyski z projektu, którego wartość można szacować na ponad 200 mln zł.

co dalej

ZMIENIĆ TREND

Fala wzrostowa trwająca od marca do końca kwietnia została już niemal w całości zniesiona. Od wymowy publikowanych dziś wyników zależy, czy uda się odwrócić trend spadkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane