Prokuratura: Wniosek o przekazanie wątku kontroli skarbowej rafinerii do innej jednostki

PAP
opublikowano: 13-02-2009, 14:31

Krakowski wydział Prokuratury Krajowej chce, aby inna jednostka przejęła śledztwo dotyczące wątku kontroli skarbowej w  Rafinerii Trzebinia. Do szefa Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej PK  skierowany został wniosek o przekazanie postępowania.

"Powodem wniosku o wyznaczenie innej jednostki było dobro postępowania, w którym prawdopodobnie krakowscy prokuratorzy będą świadkami" - powiedział PAP w piątek naczelnik krakowskiego wydziału prok. Marek Wełna.

Sprawa dotyczy wątku kontroli skarbowej zobowiązań podatkowych Rafinerii Trzebinia. Na zlecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczali pod koniec stycznia dokumenty w krakowskim urzędzie skarbowym, a na początku lutego w Ministerstwie Finansów.

Jak poinformował PAP prok. Wełna, wszystkie te działania spowodowane były wynikami kontroli skarbowej w Rafinerii Trzebinia, ogłoszonymi w grudniu ubiegłego roku. Wykazały one, że Rafineria Trzebinia nie ma żadnych zaległości w uiszczaniu akcyzy.

Dokument ten wzbudził podejrzenia prokuratury, ponieważ poprzednio w toku śledztwa paliwowego ten sam urząd informował o wielusetmilionowych zaległościach akcyzowych rafinerii.

Dlatego prokuratura jeszcze w grudniu wystąpiła do Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie postępowania wewnętrznego. Sama też podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia, jak możliwy był taki wynik kontroli, sprzeczny z poprzednimi twierdzeniami skarbówki i zabezpieczonymi przez prokuraturę dowodami.

Ten wątek śledztwa dotyczy äewentualnych nieprawidłowości, które mogłyby powstać w związku z nierzetelnym przeprowadzeniem postępowania kontrolnego, a szczególności wydania takiego stanowiska końcowego, które pozwoliło na doprowadzenie do zaniechania uzyskania przez Skarb Państwa należności z tytułu podatku akcyzowegoö.

Śledztwo prowadzone przez krakowski wydział Prokuratury Krajowej dotyczy nielegalnego obrotu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformował prok. Wełna, "jednym z wątków tego śledztwa jest udział managementu Rafinerii Trzebinia w zorganizowanej grupie przestępczej, która legalizowała niespełniające norm produkty paliwowe i wprowadzała je do obrotu z ominięciem akcyzy".

W połowie grudnia Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie uznał, że Rafineria Trzebinia SA, należąca do grupy kapitałowej PKN Orlen, prawidłowo rozliczała podatek akcyzowy za lata 2003-2004.

Jak informowała wtedy PAP Małgorzata Tomankiewicz z biura prasowego RT, przekazane wtedy spółce wyniki kontroli potwierdziły prawidłowość rozliczeń rafinerii za rok 2003 i okres od stycznia do kwietnia 2004 roku. Przedstawicielka rafinerii podkreślała, że decyzja UKS eliminuje ryzyko upadłości spółki, wywołane potencjalną koniecznością uregulowania wielomilionowych zaległości podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Prokuratura: Wniosek o przekazanie wątku kontroli skarbowej rafinerii do innej jednostki