Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 04-02-2022, 17:14

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Polski Ład tak skomplikował zasady rozliczania składki zdrowotnej, że podatników na liniowym PIT może czekać spór z ZUS. Sprawdź, ile zapłacisz za styczeń na NFZ.

Niby po staremu:
Niby po staremu:
Podstawą obliczenia składki zdrowotnej za styczeń 2022 r. jest w większości przypadków ten sam wskaźnik, który był stosowany przed Polskim Ładem. Wzrósł on, zatem obciążenie składką też jest wyższe, choć nie tylko z tego powodu - nikt bowiem nie może odliczyć jej części od podatku.

2. Nowy sposób finansowania dla firm: venture debt. Młode rozwijające się start-upy mogą otrzymać pieniądze z kredytu, którego nie udziela bank. Jak dokładnie działa to rozwiązanie i kto może z niego skorzystać?

Pierwsze kroki
Pierwsze kroki
Venture debt nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Pojawiają się już jednak pierwsze transakcje tego typu.
Adobe Stock

3. Dylemat małżonków: jak rozliczyć ulgę dla klasy średniej. Jedni podatnicy zyskają na niej więcej, gdy złożą wspólny PIT małżeński, inni mogą stracić - wyliczają eksperci EY.

Co się bardziej opłaci:
Co się bardziej opłaci:
Małżonkowie mają wiele wątpliwości dotyczących rozliczania ulgi dla klasy średniej.
Adobe Stock

4. W analizie prawa podatkowego dla biznesu Pracodawcy RP ocenili jako najlepsze regulacje o zatorach płatniczych. Natomiast na liście najgorszych ustaw znalazł się Polski Ład.

5. Nowe prawo pracy pod dyktando rodziców. Elastyczna organizacja pracy, wolne w razie nagłej potrzeby – tak unijna dyrektywa proponuje godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi. Polska ma się dostosować.

I jak tu pracować:
I jak tu pracować:
Postanowienia dyrektywy work-life balance mają sprzyjać potrzebom obecnego rynku pracy i są wynikiem coraz częstszych dyskusji o ogromnych trudnościach w pogodzeniu życia zawodowego i prywatnego.
Adobe Stock

6. Coraz więcej firm korzysta z ulgi B+R. Przybywa MŚP, które dostają zwrot podatku za prowadzenie innowacyjnych projektów. Jednak w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu.

Większa świadomość:
Większa świadomość:
Kinga Gala, konsultantka w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska, podkreśla, że przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, na czym polega mechanizm działania ulgi B+R.
Marek Wiśniewski

7. Jakie są najpopularniejsze źródła finansowania? Małe i średnie firmy najchętniej posiłkują się leasingiem i kredytem. W ostatnim czasie rośnie też znaczenie dotacji.

8. Innowacje rozkwitają we wschodniej Polsce. Białkowe lody roślinne, usługi turystyczne wykorzystujące potencjał Wielkich Jezior Mazurskich – oto projekty wsparte dotacjami z programu Polska Wschodnia.

9. Spółki z branży rolno-spożywczej mogą zgłaszać pomysły na biznes do programu wspierającego innowacje. Start-upy i spin-offy ruszą po dotacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane