Małe i średnie firmy najchętniej posiłkują się leasingiem i kredytem. W ostatnim czasie rośnie też znaczenie dotacji.
Z zewnętrznych źródeł finansowania korzysta aż trzy czwarte firm z sektora MŚP – wynika z badania Komisji Europejskiej jesienią na 16 tys. przedsiębiorców z 27 krajów Unii Europejskiej. Przy tym w ostatnich latach firmy najchętniej wybierają linię kredytową i leasing. Aż 48 proc. badanych wskazało na tę pierwszą opcję, a 47 proc. na drugą.

Z badania wynika również, że w ostatnim roku szczególnie rośnie znaczenie leasingu. W Polsce 62 proc. przedsiębiorców z segmentu MŚP twierdzi, że leasing to najbardziej istotne źródło finansowania ich działalności.
– Małe i średnie firmy są największym odbiorcą usług leasingowych – przyznaje Tomasz Sudaj, prezes Związku Polskiego Leasingu (ZPL).
Na drugim miejscu przedsiębiorcy wymienili linię kredytową, która jest ważna dla połowy badanych (52 proc.), a w dalszej kolejności wskazywali dotacje (42 proc.). Sporo firm w celu finansowania wykorzystuje także kredyt kupiecki (39 proc.). Kolejne ważne źródła to kredyty bankowe (38 proc.) i fundusze wewnętrzne (22 proc.).
Prezes ZPL podkreśla, że leasing jest w Polsce na podium od pięciu lat. Natomiast dotacje mocno zyskały od pojawienia się pandemii koronawirusa.
Finansowanie pozyskane z zewnętrznych źródeł polscy przedsiębiorcy najchętniej przeznaczali na zapasy i kapitał obrotowy (40 proc.) oraz inwestycje w aktywa (36 proc.). Natomiast 23 proc. podmiotów sfinansowało zewnętrznym kapitałem rekrutacje i szkolenia pracowników i spłacało zobowiązania. Zaledwie 13 proc. respondentów postanowiło rozwinąć nowe produkty i usługi.
Poznaj program konferencji online “Grupy Kapitałowe 2022”, 24 marca >>
W Unii wydatki wyglądały nieco inaczej. Na pierwszym miejscu znalazły się zapasy i kapitał obrotowy oraz inwestycje w różne aktywa (38 proc.), a na kolejnych: procesy rekrutacyjno- szkoleniowe (22 proc.) i rozwijanie nowych produktów oraz usług (20 proc.).
– Porównując wyniki rodzimych przedsiębiorców z tymi płynącymi z poszczególnych rynków Unii Europejskiej widzimy, że dwa razy więcej firm z takich krajów jak Niemcy, Finlandia czy Austria rozwija nowe produkty i usługi. Uważam, że jest to coraz ważniejszy kierunek także dla polskich przedsiębiorstw, które na co dzień konkurują na europejskich rynkach – mówi Tomasz Sudaj.
Jego zdaniem w najbliższych latach dodatkowo wzmocni się oczekiwanie ze strony klientów, kontrahentów i międzynarodowych instytucji finansowych, aby realizowane inwestycje wspierały cele klimatyczne i w większym stopniu bazowały na energii pozyskiwanej ze źródeł odnawianych.
– Leasingodawcy już dziś finansują instalacje fotowoltaiczne, ładowarki do samochodów elektrycznych czy pojazdy ciężarowe napędzane gazem i energią elektryczną. Niedługo na większą skalę będą finansować pompy ciepła i magazyny energii – mówi Tomasz Sudaj.
Podkreśla, że branża leasingowa jest gotowa do rozmów na temat kolejnych programów dopłat, które zaangażowałyby zewnętrzne instrumenty finansowe takie jak leasing.