Prymas: bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, Ojcze Święty!

Umiłowany Ojcze Święty! Bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, w jej stolicy - Warszawie! - tymi słowami prymas Polski kard. Józef Glemp przywitał papieża Benedykta XVI w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Umiłowany Ojcze Święty! Bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, w jej stolicy - Warszawie! - tymi słowami prymas Polski kard. Józef Glemp przywitał papieża Benedykta XVI w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Prymas: bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, Ojcze Święty!

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2006, 11:16

Umiłowany Ojcze Święty! Bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, w jej stolicy - Warszawie! - tymi słowami prymas Polski kard. Józef Glemp przywitał papieża Benedykta XVI w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Umiłowany Ojcze Święty! Bądź pozdrowiony na ziemi polskiej, w jej stolicy - Warszawie! - tymi słowami prymas Polski kard. Józef Glemp przywitał papieża Benedykta XVI w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

"Wszyscy Polacy witamy Waszą Świątobliwość bardzo serdecznie, ze szczerą wiarą i miłością. Jako Papież postawiłeś swoją stopę nad Wisłą, w kraju dość dobrze Ci znanym i szczerze przyjaznym. Witamy Cię, jako Piotra naszych czasów, jako następcę Jana Pawła II, przybywającego dla umocnienia swoich braci w wierze" - powiedział prymas podczas czwartkowego spotkania papieża z duchownymi.

Kard. Glemp złożył papieżowi Benedyktowi XVI hołd w imieniu wszystkich biskupów i duchowieństwa katolickiego oraz wyraził "szacunek ludzi wiary i ludzi sumienia".

Benedykt XVI przyjechał do warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela, by spotkać się z duchownymi z warszawskich dekanatów, przedstawicielami diecezji z całej Polski i gośćmi z zagranicy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Przy wejściu do katedry Ojciec Święty pokropił wodą święconą zgromadzonych. Także od tej świątyni swą pierwszą pielgrzymkę w Polsce w 1979 roku rozpoczął Jan Paweł II. Później odwiedzał ją jeszcze czterokrotnie.

Witając papieża Benedykta XVI w archikatedrze, prymas powiedział, że choć "nie jest ona ani najstarsza, ani największa", to jest "domem Bożym, w którego dziejach, jak w lustrze, najpełniej odbijają się dzieje polskiego ludu". Jak dodał, katedra, "kilka razy niszczona i zawsze z uporem odbudowywana, pozostaje znakiem wiary w zmartwychwstanie, w odrodzenie i powstanie z upadków".

Prymas przypomniał, że w katedrze tej przemawiał "prorok XVII wieku - ksiądz Piotr Skarga", a w 1791 roku "padły w niej słowa przysięgi na wierność Konstytucji 3 Maja".

Kard. Glemp wspomniał też swoich "czcigodnych poprzedników": abp. Zygmunta Felińskiego, kard. Aleksandra Kakowskiego i kard. Augusta Hlonda. Zacytował słowa prymasa Hlonda, które ten w 1945 r. napisał do kapłanów ocalałych z obozu koncentracyjnego w Dachau: "Zapomnijcie o tym, co bolało, nastawiajcie się psychicznie na to, co nas w kraju czeka, czego się naród po nas spodziewa. Niezbadanym zrządzeniem Opatrzności wycierpiała Polska wszystko, co człowiek i naród wycierpieć może. Te rany tylko bezgraniczna miłość i zupełne poświęcenie ugoić zdołają, oczywiście z łaską Bożą i pomocą Matki Najświętszej".

Prymas przypomniał też, że w katedrze wielokrotnie przemawiał prymas Stefan Wyszyński. "Były to długie lata trudnej służby Kościołowi. Zawsze kochał Matkę Najświętszą jako Matkę Chrystusa, jako największy dar Zbawiciela dla Kościoła, jednak najbardziej ugruntował się w tej miłości przez 3 lata więzienia" - wspomniał prymasa Wyszyńskiego kard. Glemp.

"Ojcze Święty! Chcemy pielęgnować utrwaloną pośród nas tradycję, mocą której uważnie patrzymy na naszą przeszłość i wydobywamy szlachetne wydarzenia, aby poprawnie wpływać na przyszłość" - powiedział prymas Polski, zwracając się do papieża w archikatedrze.

"Nie lękamy się przyszłości. Jesteśmy silnie osadzeni pośród krajów europejskich i wiemy, że religia nie jest ideologią, a dzieląc się wiarą, dzielimy się miłością, której źródłem jest Bóg. Nasza teraźniejszość jest na miarę naszych sił, które wspomaga łaskami Bóg, zaś wstawiennictwo Bogurodzicy Maryi jest rękojmią naszej wierności Kościołowi i Ewangelii" - mówił prymas.

"O tym chcemy Waszą Świątobliwość zapewnić i prosić o błogosławieństwo na dalszą drogę Polaków, szczególnie duchownych, w świętej wierności Kościołowi" - dodał na zakończenie prymas.

Papież Benedykt XVI w swoim przemówieniu przypomniał o przypadającej w czwartek 50. rocznicy święceń kapłańskich kard. Józefa Glempa. Pogratulował prymasowi i uścisnął jego dłoń, co nagrodzono gromkimi brawami.

Po spotkaniu z duchownymi Benedykt XVI modlił się przed grobami dwóch polskich prymasów, kardynałów: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane