Średnia Przemysłowa Dow Jones spadła w środę o 613 pkt., czyli aż 1,8 proc. S&P500 stracił prawie 1,6 proc., najwięcej od ponad miesiąca. Nasdaq przerwał serię wzrostów i spadł o 1,2 proc. Indeksy kończyły dzień w pobliżu dziennych minimów.
Podaż zdominowała środową sesję na amerykańskich rynkach akcji. Jako główny sprawca wyprzedaży wskazywany był James Bullard, szef Fed w St. Louis, który wystraszył inwestorów opowiadając się przeciwko spowolnieniu tempa podwyżek stóp procentowych. Pechowo stało się to w dniu publikacji bardzo słabych danych makro o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu. Na rynek wróciła obawa, że nie uda się tzw. miękkie lądowanie, czyli uniknięcie recesji pomimo zacieśniania polityki monetarnej. Niektórzy analitycy wskazywali, że spadki wynikały z wykupienia rynku po wzrostowym rozpoczęciu roku i były realizacją zysków. Nastrojów nie poprawiła dodatkowo w środę wiadomość o wykryciu COVID-19 u szefa Fed. Swoje dołożyli także Mark Haefele, szef inwestycji w UBS Global Wealth Management, ostrzegając, że zbyt szybko rynki uznały minięcie szczytu inflacji. W podobnym duchu wypowiedziała się wiceszefowa MFW Gita Gopinath, według której mocne odbicie gospodarki Chin od drugiego kwaratłu może znacząco podwyższyć ceny ropy i energii. Rentowności obligacji USA spadały, w przypadku 10-letnich najniżej od września, a 2-letnich od października. To głównie skutek słabnięcia obaw, że zmiana polityki Banku Japonii zmniejszy atrakcyjność amerykańskiego długu.

Na zamknięciu taniało 447 z 503 spółek wchodzących w skład S&P500. Najmocniej spadła wartość giganta rynku spożywczego Kraft Heinz (-6,3 proc.). Podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej przecenione zostały spółki przemysłowe (-1,8 proc.), użyteczności publicznej (-2,4 proc.) i dóbr codziennego użytku (-2,65 proc.). Najmniejsze straty notowały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych, IT (po -1,3 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-0,9 proc.).
Spadły kursy wszystkich 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje 3M Co. (-3,0 proc.), IBM (-3,3 proc.) i Honeywell International (-3,8 proc.). Najmniej spadały kursy najmocniej przecenionych dzień wcześniej Goldman Sachs (-0,2 proc.) i Travelers Cos. (-0,7 proc.) oraz Apple (-0,55 proc.).
Spadły kursy 67 proc. z ponad 3,6 tys. spółek z Nasdaq Composite. Z 20 o największej kapitalizacji staniały akcje 18. W grupie FAANG przed przeceną obronił się jedynie Netflix (0,03 proc.). Najmocniej stracił Meta Platforms (-1,7 proc.). Wartość Microsoftu (-1,9 proc.) spadła po tym jak ogłosił zwolnienie 10 tys. pracowników, co wiąże się z kosztem 1,2 mld USD.
Podpis: Marek Druś