Przybywa badań klinicznych nad Wisłą

opublikowano: 28-07-2019, 22:00

W badaniach klinicznych nastąpiła dobra zmiana. Na rynku, którego wartość to około 2 mld zł, przez lata panowała mała stabilizacja — liczba badań wynosiła około 400-450 rocznie.

Teraz zaczęło ich szybko przybywać. Ubiegły rok był rekordowy — do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynęła najwyższa w historii liczba wniosków o rozpoczęcie badań klinicznych. Było ich 527.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Wzrost liczby składanych wniosków się utrzymuje — w 2019 r. otrzymaliśmy ich dotychczas średnio o 20 proc. więcej niż w latach ubiegłych. Prawdopodobnym powodem jest zmiana w ustawie Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie w 2018 r. Zniesiony został wymóg składania razem z wnioskiem podpisanych umów zawartych pomiędzy sponsorem a badaczem i ośrodkiem badawczym. Bez wątpienia zmiana ta ułatwia przygotowanie dokumentacji składanej wraz z wnioskiem o rozpoczęcie badania klinicznego — informuje Wojciech Łuszczyna, rzecznik urzędu.

W Polsce prowadzi się przede wszystkim badania kliniczne trzeciej fazy. Na tym etapie, poprzedzającym rejestrację i wprowadzenie nowego produktu na rynek, podaje się potencjalny nowy lek setkom lub nawet tysiącom pacjentów w wielu krajach. W Polsce w ostatnich latach przybywa jednak bardziej skomplikowanych i wymagających badań wczesnych faz, w trakcie których bada się eksperymentalne substancje pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.

527 Tyle wniosków o rozpoczęcie badania klinicznego złożono w Polsce w ubiegłym roku…

20 proc. …a o tyle więcej niż w poprzednich latach złożono dotychczas w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy