Qantas kupuje 115 Boeingów 787

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 07:53

Flagowe australijskie linie lotnicze Qantas, ósmy przewoźnik lotniczy na świecie, zapowiedziały w środę zakupienie od wielkiego amerykańskiego producenta lotniczego Boeing do 115 samolotów typu 787.

Flagowe australijskie linie lotnicze Qantas, ósmy przewoźnik lotniczy na świecie, zapowiedziały w środę zakupienie od wielkiego amerykańskiego producenta lotniczego Boeing do 115 samolotów typu 787.

Qantas nie podał łącznej wartości olbrzymiej transakcji, ale poinformował, że uzgodniona łączna cena  65 pierwszych samolotów wyniesie 13 miliardów dolarów australijskich, czyli 10 mld dol. USA.

Naczelny dyrektor Qantas Airways Ltd Geoff Dixon poinformował, że firma zapewniła sobie prawo do zakupu 50 kolejnych  maszyn noszących przydomek "Dreamliner", czyli "liniowiec marzeń".

"Jest to bardzo, bardzo wielkie zaangażowanie ze strony Qantas na rzecz rozwoju" - powiedział Dixon. Dodał,  że jego firmie udało się wynegocjować "skrajnie konkurencyjny kontrakt" z Boeingiem.

Wcześniej australijski przewoźnik podał, iż przewiduje wydanie na nową flotę powietrzną do 20 miliardów dolarów.

Jak zapowiedziała spółka w komunikacie skierowanym do giełdy w Sydney, dostawy Boeingów 787 rozpoczną się w 2008 roku. Decyzja Australijczyków następuje w końcu roku, który okazał się rekordowy pod względem liczby i wartości zamówień dla dwóch wielkich światowych producentów lotniczych - amerykańskiego Boeinga i europejskiego Airbusa.

Obaj  konkurujący tylko ze sobą giganci uzbierali w tym roku zamówień na sumę ponad 100 mld dolarów. Ostatnim potężnym kontraktem było ogłoszone kilka tygodni temu zakupienie  przez Chiny 150 jednopokładowych Airbusów za sumę 10 mld dol. USA. Kilka tygodni wcześniej analogiczny, choć nieco mniejszy kontrakt zawarli Chińczycy z Boeingiem.

Zakup Boeingów 787 przez Qantas stanowi cios dla Airbusa, który starał się przekonać Australijczyków do swej kontroferty. Na pociechę Europejczykom pozostaje wcześniejszy, również wielomiliardowy kontrakt na zakup 12 nowych Airbusów A380 "superjumbo", największych na świecie  samolotów pasażerskich, które miały uroczystą premierę w tym roku. Qantas rozpocznie ich przejmowanie od producenta w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane