Rachunki za prąd mogą ciążyć mniej

opublikowano: 05-11-2012, 00:00

Świadome zarządzanie energią to sposób na oszczędności.

Podczas cyklu spotkań pt. „Nowoczesne technologie szansą na oszczędności w biznesie” przedstawiciele firm: RWE Polska, Osram i TÜV Rheinland Polska tłumaczyli, w jaki sposób za pomocą innowacyjnych rozwiązań obniżyć rachunki za prąd. Natomiast od ekspertów z ADM Consulting Group i EGC Consulting Group uczestnicy dowiedzieli się, gdzie szukać kapitału na prowadzenie nowoczesnego biznesu. Konferencje w dziesięciu największych polskich miastach zorganizował „Puls Biznesu” we współpracy z firmą RWE Polska. Partnerami wydarzenia były firmy: Osram i TÜV Rheinland Polska. W spotkaniach wzięło udział ponad 700 przedstawicieli sektora MSP.

Będą podwyżki

Stawki za energię są w naszym kraju najniższe w Europie, jednak sytuacja nie wygląda już tak kolorowo, gdy weźmiemy pod uwagę zarobki Polaków. Co więcej, ceny będą rosły.

— To nieuniknione, dlatego warto dostosować zakupy energii do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Można dzięki temu wygenerować spore oszczędności — przekonywał podczas konferencji Janusz Kudłaciak, senior menedżer w RWE Polska.

Choć zdecydowana większość firm płaci za energię według indywidualnie wynegocjowanych stawek, istnieją też bardziej innowacyjne sposoby zakupu energii.

— Odbiorcom proponujemy m.in. "Zakupy w transzach", gdzie kontrakt zawierany jest na rok bez finalnej ceny. O zakupie energii decyduje klient na podstawie przedstawianych każdego dnia rekomendacji, a kupować można m.in. w kilku partiach — tłumaczył Janusz Kudłaciak.

Przedsiębiorcom, którzy chcą sami decydować o tym, ile zapłacą za prąd, RWE Polska oferuje rozwiązanie „Target price”, a tym, którzy zużywają rocznie powyżej 50 GWh — „Zakup energii SPOT”.

Różne sposoby

Aby zaoszczędzić, eksperci zachęcali także do wyznaczenia w przedsiębiorstwie osób odpowiedzialnych za zarządzanie energią.

— Nie trzeba zatrudniać nowych pracowników. Wystarczy podzielić zadania pomiędzy obecnych, aby wynik ekonomiczny był zadowalający — mówił menedżer RWE Polska. Zdaniem Marcina Bocheńskiego, kierownika działu technicznego w firmie Osram, sposobem na obniżenie rachunków jest także modernizacja układów oświetleniowych.

— Dodatkowo zwiększa efektywność firmy, poprawia samopoczucie jej pracowników i gwarantuje im bezpieczeństwo— wyjaśniał specjalista firmy Osram. Natomiast Jacek Gołąb, rzeczoznawca w branży ochrony środowiska i energetyki w TÜV Rheinland Polska, przekonywał do przeprowadzenia audytu energetycznego.

— Ma on na celu nie tylko obniżenie kosztów działalności, ale też uzyskanie przewagi rynkowej poprzez efektywne zarządzanie energią — mówił Jacek Gołąb.

Zaznaczał, że rola audytu jest szczególnie istotna teraz, gdy w górę idą ceny paliw i energii, a unijny pakiet klimatyczno-energetyczny zakłada osiągnięcie do 2020 r. znacznej poprawy efektywności energetycznej.

Pieniądz dla innowacyjnych

Prelegenci poinformowali uczestników także o tym, gdzie szukać kapitału na nowoczesne rozwiązania.

— O wsparcie finansowe w wysokości od 20 tys. zł do 2 mln zł na informatyzację można ubiegać się w ramach Działania 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ponadto w przyszłym roku będzie można uzyskać dofinansowanie na projekty badawcze w Programie INNOTECH, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju — tłumaczył Wojciech Stelmaszak, doradca ds. projektów inwestycyjnych w ADM Consulting Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu