Rafał Pasieka będzie pełnił obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej

  • PAP
opublikowano: 03-07-2019, 18:05

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie wybrała w środę nowego prezesa spółki; do czasu jego wyboru obowiązki prezesa będzie pełnił powołany w środę wiceprezes JSW ds. handlu Rafał Pasieka - podała spółka.

W zarządzie firmy nowej kadencji znajdą się także dotychczasowy wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko - wcześniej odwołany z tej funkcji przez radę nadzorczą w styczniu br.

Nowym wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych został Radosław Załoziński, a wiceprezesem ds. handlu Rafał Pasieka. Swoją funkcję nadal będzie pełnił wiceprezes ds. pracowniczych Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę w bezpośrednich wyborach.

Zarząd JSW został wybrany na trzyletnią kadencję. O stanowisko prezesa ubiegały się - po rezygnacji z kandydowania odwołanego w czerwcu prezesa Daniela Ozona - cztery osoby, a o 5 stanowisk w zarządzie rywalizowało w sumie 12 kandydatów. Do nowego zarządu nie wszedł Robert Małłek, od czerwca pełniący obowiązki prezesa spółki.

Informacje dotyczące nowych członków zarządu JSW spółka ma niebawem przekazać w odrębnym komunikacie.

W środowym komunikacie JSW nie podano, kiedy rada zamierza wybrać nowego prezesa JSW. Nieoficjalnie PAP dowiedziała się od przedstawicieli spółki, że możliwe jest ogłoszenie nowego konkursu na stanowisko prezesa.

11 czerwca br. rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa JSW Daniela Ozona, który kierował firmą od marca 2017 r. W oświadczeniu po jego odwołaniu przewodnicząca rady nadzorczej JSW Halina Buk poinformowała, że wśród przyczyn decyzji rady było m.in. nierealizowanie zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie, niewłaściwy nadzór nad spółkami grupy kapitałowej, nadmierne wydatki na wyjazdy służbowe, ograniczanie radzie dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji, świadome wprowadzanie w błąd strony społecznej co do procesów prowadzonych w spółce, a w efekcie utrata zaufania rady nadzorczej.

W środę akcjonariusze JSW nie udzielili Ozonowi absolutorium z wykonania obowiązków w ubiegłym roku. Pozostali członkowie zarządu JSW - także ci odwołani ze stanowisk w styczniu br. - otrzymali absolutorium, ponownie jak wszyscy członkowie rady nadzorczej JSW. Walne zgromadzenie przyjęło też sprawozdania dotyczące finansów oraz działalności zarządu JSW w ubiegłym roku oraz zdecydowało o podziale ubiegłorocznego zysku spółki, w tym przeznaczeniu ponad 200 mln zł na wypłatę dywidendy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane