RBP ocenia działania Fed

DI
opublikowano: 17-12-2008, 10:16

Amerykański bank centralny postanowił wczoraj o silniejszym od oczekiwanego przez analityków cięciu stóp procentowych. Główna stopa, wyznaczająca koszt po którym banki pożyczają sobie środki w ramach obracania saldami swoich rezerw w FED, z dotychczasowego poziomu 1,00% ma teraz oscylować w przedziale od 0,00% do 0,25%. Stopa dyskontowa została obniżona z  poziomu 1,25% do 0,50%.

Fed podkreślił w komunikacie towarzyszącym decyzji, że ostatnie tygodnie przyniosły dalsze pogorszenie zarówno na rynku pracy, jak i w kwestii popytu konsumpcyjnego, inwestycji przedsiębiorstw i produkcji. W coraz ciemniejszych barwach rysuje się także kondycja amerykańskiej gospodarki w najbliższej przyszłości. Zdaniem FEDu takie warunki gospodarcze uzasadniają utrzymywanie kosztu pieniądza na wyjątkowo niskim poziomie zwłaszcza, że umożliwia to dynamicznie spadająca inflacja.

Zgodnie z oczekiwaniami, FED nie ograniczył się w swoim komunikacie tylko do działań skupiających się na redukcji stóp procentowych. Potwierdził, że w dalszym ciągu będzie nabywał od państwowych agencji obligacje bazujące na kredytach hipotecznych i kredytach konsumpcyjnych. Powtórzono także wcześniejsze sugestie odnośnie możliwego nabywania przez Rezerwę długoterminowych dłużnych papierów skarbowych.

Wczorajsza decyzja FEDu to już kolejny w ponad rocznej walce z kryzysem dowód desperacji banku. Wraz ze sprowadzeniem stóp procentowych praktycznie do zera, wczorajsza decyzja to kolejny krok w kierunku sugerowanego przez FED „ilościowego” łagodzenia polityki pieniężnej, czyli po prostu – dodrukowywania pieniądza. Same historycznie niskie stopy procentowe pozostaną natomiast w gospodarce naszym zdaniem co najmniej przez najbliższy rok.

Komentarz analityków Raiffeisen Bank Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / RBP ocenia działania Fed