RBS poszerza działalność w Polsce

DI
opublikowano: 12-02-2013, 20:05

The Royal Bank of Scotland zamierza poszerzyć swoją działalność w naszym kraju. Sprawą zajmuje się już Komisja Nadzoru Finansowego.

We wtorek KNF poinformowała, że zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski przez The Royal Bank of Scotland plc.

"Komisja wskazała przy tym warunki w interesie dobra ogólnego, które oddział będzie obowiązany spełniać prowadząc działalność na terytorium Polski. Warunki nie odnoszą się do działalności depozytowej, bo ten rodzaj działalności nie został notyfikowany przez instytucję kredytową" - głosi komunikat.

Warunki obejmują zobowiązania banku m.in. do informowania klienta o sprawowaniu nadzoru nad działalnością oddziału z punktu widzenia jego wypłacalności przez władze nadzorcze z Wielkiej Brytanii, powstrzymania się od arbitrażu regulacyjnego, oraz "stosowania się do wskazań KNF dotyczących prowadzenia działalności przez oddział w sposób zgodny z interesem dobra ogólnego, a w szczególności dotyczących ochrony dóbr konsumenta, zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego lub zapobieżenia naruszeniom prawa".

Grupa RBS powstała w 1727 roku. Do jej grupy należą m.in.: NatWest, Ulster Bank, Coutts, Citizens.

Ostatnie lata nie były dla RBS zbyt udane. Kryzys bankowy w 2008 roku spowodował przejęcie 82 proc. akcji RBS przez rząd brytyjski.

Instytucja zamieszana była w tzw. aferę Libor i była obiektem dochodzenia prokuratorskiego. Bank ma zapłacić organom nadzoru finansowego w USA i Wielkiej Brytanii łącznie około 615 mln USD tytułem kar za manipulowanie stopami kredytowymi, w tym kluczową dla globalnego rynku pieniężnego stopą Libor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane