Rekordowa ilość rosyjskiej ropy w tankowcach

opublikowano: 27-05-2022, 09:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z powodu zmniejszenia importu przez szereg krajów rekordowa ilość rosyjskiej ropy magazynowana jest w tankowcach lub zmierza nimi do Indii i Chin, informuje Bloomberg.

Według szacunków firmy Kper, w ubiegłym tygodniu między 74 a 79 mln baryłek rosyjskiej ropy było transportowane lub zmagazynowane w tankowcach. To ponad dwa razy więcej niż przed napaścią Rosji na Ukrainę. Azja w kwietniu po raz pierwszy wyprzedziła Europę pod względem importu rosyjskiej ropy, a jej przewaga wzrosła jeszcze w maju, twierdzi Kper.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Nabywcy z Azji są bardziej motywowani ekonomią niż polityką – powiedziała Jane Xie, analityczka Kper w Singapurze. – Widzieliśmy jednak większe zainteresowanie USA zakupami rosyjskiej ropy przez Indie, co oznacza możliwość ich zmniejszenia, choć nie jest prawdopodobne, aby obecnie znacząco zmalały – dodała.

W kwietniu Łączne dostawy rosyjskiej ropy do Indii i Chin miały rekordową wielkość, głównie z powodu zwiększonego importu do Indii. Choć w maju mogą być mniejsze, to jedynie od kwietniowych, podkreśliła Xie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane