Rekordowe aktywa funduszy hedgingowych, napływ największy od 18 lat

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 2025-10-23 13:21

Aktywa w globalnym sektorze funduszy hedgingowych wzrosły do ​​rekordowych 5 bln USD. To efekt m.in. większego zainteresowania inwestycjami alternatywnymi i solidnych zysków funduszy - informuje Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Według danych opublikowanych w czwartek przez Hedge Fund Research (HFR) fundusze hedgingowe odnotowały w III kw. 2025 r. napływ kapitału w wysokości prawie 34 mld USD netto. To najwięcej od 2007 roku, czyli początków globalnego kryzysu finansowego.

Wzrost aktywów to efekt dobrych wyników inwestycyjnych. Średnio stopa zwrotu funduszy hedgingowych wszystkich kategorii wyniosła w okresie od lipca do września 5,4 proc.

Inwestorzy coraz częściej spoglądają w kierunku funduszy hedgingowych, aby zapewnić sobie zyski, po tym jak napięcia geopolityczne i działania prezydenta Donalda Trumpa w szeregu kwestii wywołały w tym roku niestabilność. Fundusze zyskały na wartości m.in. dzięki rosnącym cenom akcji w USA oraz zmienności na rynkach obligacji i walut napędzanej cłami.

Z danych HFR wynika, że inwestujące w kryptowaluty fundusze hedgingowe odnotowały solidne, dwucyfrowe zyski w III kwartale, odrabiając tym straty poniesione na początku roku i osiągając roczną stopę zwrotu na poziomie 6,7 proc. Firma wskazała, że innym ważnym czynnikiem napędzający wzrosty w branży jest bezprecedensowa skala inwestycji w infrastrukturę AI.