Rekordowe pogorszenie nastrojów niemieckich inwestorów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2022, 12:41

Wojna na Ukrainie oraz obawy o skutki sankcji nałożonych na Rosję podkopały nastroje niemieckich inwestorów. Obrazujący je wskaźnik spadł najmocniej w swojej historii, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez instytut ekonomiczny ZEW indeks tąpnął w oszacowaniu na marzec 2022 r. do -39,3 pkt z +54,3 pkt miesiąc wcześniej, zdecydowanie przebijając oczekiwania ekonomistów zakładających (mediana) spadek do +10 pkt. Był to największy spadek od 1991 r., kiedy rozpoczęto opracowywać takie badanie.

Indeks bieżących warunków opadł natomiast do -21,4 pkt z -8,1 pkt w lutym. Konsensus zakładał odczyt na poziomie -22,5 pkt.

Wojna na Ukrainie i sankcje, biorąc pod uwagę powiązania handlowe z Rosją znacznie osłabiają perspektywy gospodarcze niemieckiej gospodarki – ocenił Achim Wambach, prezes ZEW. Ostrzegł, że recesja staje się coraz bardziej prawdopodobna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane