Rekordowy od 15 lat napływ środków do tajwańskich akcji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-11-2022, 08:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Poprawa nastrojów na rynkach związana z oczekiwaniami odnośnie wolniejszego tempo podwyżek stóp procentowych zachęciły zagranicznych inwestorów do ponownego zainteresowania się tajwańską giełdą. W listopadzie odnotowała ona największy napływ kapitału od 15 lat, informuje Bloomberg.

Tajpej, stolica Tajwanu
Tajpej, stolica Tajwanu
Lam Yik Fei/Bloomberg

Według danych agencji, w listopadzie 2022 r. napływ netto środków do tajwańskich akcji wyniósł, licząc do czwartku (24.11) 5,73 mld USD. To pierwsza dodatnia zmiana od sześciu miesięcy i największa kwota od czerwca 2007 r. W rezultacie parkiet w Tajpej plasuje się w regionalnej czołówce.

Napływowi środków towarzyszyło spektakularne odbicie na parkiecie. Indeks Taiex wzrósł w listopadzie już o 14 proc. co jest najlepszym wynikiem od ponad 13 lat, a indeks sektorowy o dużym znaczeniu Taiwan Semiconductor Manufacturing podskoczył aż o 27 proc. Poprawa nastrojów stała się też udziałem lokalnej waluty. Tajwański dolar zdołał odbić się o najniższego pułapu od 2016 r. zyskują w listopadzie 4 proc. notując najmocniejszy miesięczny wzrost od 1998 r.

Mimo tak udanego bieżącego miesiąca, tajwańska giełda nadal notuje jednak ogromne straty. Indeks Taiex nadal znajduje się około 19 proc. poziomu z którego otwierał ten rok, a sprzedaż netto akcji o wartości 41,9 mld USD przez obcokrajowców jest najwyższą w historii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane