Czytasz dzięki

Rekordowy spadek sprzedaży detalicznej w Wlk. Brytanii

opublikowano: 16-04-2020, 08:11

Sprzedaż detaliczna na Wyspach Brytyjskich zapikowała i znalazła się na najniższym poziomie od 25 lat.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek raportem KPMG i British Retail Consortium , w marcu 2020 r. brytyjscy detaliści odnotowali 4,3 proc. spadek sprzedaży, wobec 1,8-proc. spadku rok wcześniej i 12-to miesięcznym średnim spadkiem rzędu 0,6 proc. Liczona metodą like-for-like sprzedaż obniżyła się o 3,5 proc.

Tesco
Zobacz więcej

Tesco fot. Bloomberg

To najgorszy spadek wskaźnika odkąd rozpoczęto jego monitorowanie w 1995 r. – powiedziała Helen Dickinson, szefowa BRC.

Warto podkreślić, że w pierwszych trzech tygodniach marca, w okresie przed wprowadzeniem „zamknięcia” i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, sprzedaż wzrosła o 12 proc. co wiązało się z gromadzeniem zapasów przez obywateli. Po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów 23 marca sprzedaż zapikowała o 27 proc.

Zamknięcie tzw. nieistotnych sklepów spowodowało 13 proc.  spadek sprzedaży artykułów niespożywczych w sklepach detalicznych w okresie trzech miesięcy do marca, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i l-f-l. Korzystny efekt handlu elektronicznego tylko osłabił uderzenie do ogólnego spadku o 6,6 proc.

Tymczasem w okresie trzech miesięcy do marca, sprzedaż żywności wzrosła o 5,1 proc., o 4,9 proc. l-f-l, co stanowi ponad dwukrotność średniego wzrostu z 12 miesięcy wynoszącego 2,4 proc.  Ponownie na czele była sprzedaż online ze wzrostem rzędu 19 proc. w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane