Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii

opublikowano: 09-01-2018, 11:30
aktualizacja: 09-01-2018, 11:30

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) spodziewa się rekordowego zysku w 2017 roku. Ma wynieść aż 54 mld CHF, głównie dzięki osłabieniu franka wobec euro.

Zysk SNB pochodzi głównie z wyceny wartości posiadanych przez niego zagranicznych walut. To aż 49 mld CHF. Wartość złota posiadanego przez bank centralny Szwajcarii wzrosła o 3 mld CHF. 

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Bloomberg

W ubiegłym roku frank szwajcarski osłabił się wobec euro o 8,4 proc., najmocniej od powstania wspólnej europejskiej waluty dwie dekady temu. Rezerwy walutowe SNB wynosiły na koniec grudnia 744 mld CHF. 

Alessandro Bee, ekonomista UBS Group z Zurychu uważa, że tak duży zysk ułatwi bankowi centralnemu Szwajcarii prowadzenie polityki monetarnej, bo będzie mógł wzmocnić kapitał dzięki zatrzymanym zyskom. Z drugiej strony, tak pokaźny zysk skłoni większą część akcjonariuszy do domagania się większej dywidendy.  

SNB jest notowany na giełdzie w Zurychu. Jego dużymi akcjonariuszami są instytucje publiczne, m.in. rządy poszczególnych kantonów i pochodzące z nich banki. Bank centralny Szwajcarii ma także ok. 2 tys. prywatnych inwestorów otrzymujących dywidendę. Maksymalnie może ona wynieść 15 CHF. Dywidenda wypłacana rządowi i kantonom wyniesie co najmniej 2 mld CHF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane