Renaissance Partners chce zainwestować 200 mln zł

Katarzyna Kozińska
14-01-2002, 00:00

Renaissance Partners, firma zarządzająca trzema funduszami venture capital, sprzedał 20 proc. akcji HTL, spółki z portfela pierwszego funduszu European Renaissance Capital. W tym roku wyjdzie jeszcze z trzech kolejnych firm, ale jednocześnie analizuje możliwości zaangażowania się w dwanaście nowych projektów. Do zainwestowania ma prawie 50 mln USD — z nowego funduszu, bo ERC zostanie zamknięty do 2004 r.

Fundusz venture capital European Renaissance Capital I z grupy Renaissance Partners, sprzedał 20 proc. akcji HTL, producenta drobnego sprzętu laboratoryjnego i medycznego. Odkupiła je spółka. Pakiet został następnie umorzony, dzięki czemu swój udział zwiększyli członkowie zarządu HTL — współwłaściciele przedsiębiorstwa.

Wyjście z HTL rozpoczęło proces stopniowego zamykania pierwszego funduszu, który już wyczerpał swoje środki inwestycyjne. Jego portfel — budowany od 1994 r. — ma zostać upłynniony w ciągu trzech lat.

— W HTL zainwestowaliśmy 3 mln USD, a za sprzedany niedawno pakiet otrzymaliśmy 6 mln USD. Wciąż mamy jeszcze 10 proc. akcji spółki, bo liczymy na wyższy wzrost inwestycji. HTL specjalizuje się w produkcji drobnego sprzętu laboratoryjnego i nakłuwaczy dla diabetyków. W Polsce prawie nie sprzedaje swoich wyrobów, ale w USA kontroluje połowę sprzedaży nakłuwaczy— mówi Witold Grabowski, członek zarządu Renaissance Partners.

W tym roku fundusz chce się wycofać z trzech kolejnych inwestycji. To niełatwe zadanie, bo osłabienie gospodarki sprzyja raczej kupowaniu niż sprzedawaniu. Przedstawiciele funduszu nie chcą ujawniać nazw spółek przeznaczonych na sprzedaż w pierwszej kolejności.

— Jesteśmy zaangażowani w osiem spółek — nie można wyjść ze wszystkich w ciągu jednego roku. Może jednak się zdarzyć, że ze sprzedażą tych trzech także trzeba będzie zaczekać. Potencjalni nabywcy uważają, że gorsza koniunktura, to okazja na tanie kupowanie, a my nie zamierzamy sprzedać poniżej określonej wartości — tłumaczy Piotr Bardadin, członek zarządu RP.

Prawdopodobnie jedną z tych spółek będzie ostatnia inwestycja RP — Bielsko Business Center, który wybudował centrum rozrywki w Bielsku-Białej.

— Wyłożyliśmy na ten projekt 2,6 mln USD. To przedsięwzięcie nietypowe dla funduszu venture capital, ale dynamika projektu jest tak duża, że już możemy myśleć o wyjściu z inwestycji — dodaje Piotr Bardadin.

Na swoją kolej nadal czeka także Techmex. Piotr Bardadin nie ma wątpliwości, że mimo przygotowywanego braku debiutu na giełdzie jest to jedna z najlepszych spółek w portfelu funduszu.

Inwestycja w BCC w połowie została sfinansowana ze środków nowych funduszy RP: ERC II i ABN Amro Renaissance Capital. Z nowej puli inwestor ma do zaoferowania prawie 50 mln USD. Pierwszy wynegocjowany projekt RP zamierza otworzyć jeszcze w styczniu.

— Pracujemy nad kilkunastoma projektami, ale nie mogę powiedzieć, ile uda się zrealizować. Pierwszy, którego warunki już uzgodniliśmy, chcemy rozpocząć w tym miesiącu. Możemy wydać na jedno przedsięwzięcie do 5 mln USD. Staramy się, aby nie było to mniej niż 1 mln USD — tłumaczy Witold Grabowski.

RP jest szczególnie zainteresowany sektorem spółek związanych z branżą energetyczną, usługami medycznymi, a także szeroko pojętą logistyką i usługami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Renaissance Partners chce zainwestować 200 mln zł