Rentowność obligacji Japonii spadła do 0,005 proc.

opublikowano: 17-10-2014, 09:49

Obligacje 2-letnie Japonii zanotowały rekordowo niską rentowność. Rośnie oczekiwanie, że bank centralny będzie nadal kupował aktywa na rynku.

Rentowność obligacji 2-letnich Japonii w piątek
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 2-letnich Japonii w piątek

Rentowność obligacji 2-letnich Japonii spadła w piątek o 3 pkt bazowe do zaledwie 0,005 proc. Poprzedni rekord, ustanowiony w sierpniu, wynosił 0,01 proc.

Bank centralny Japonii chciał kupić w piątek obligacje za 3 bln JPY (93 mld zł), ale nie udało mu się. Kupił tylko za 2,62 bln JPY. To pierwszy taki przypadek od kwietnia 2013 roku.

Rentowność obligacji 10-letnich Japonii spadła o 2 pkt bazowe do 0,465 proc. i jest najniższa od kwietnia 2013 roku. Rentowność „pięciolatek” spadła o 2 pkt bazowe do 0,125 proc.

Od kiedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że Japonii nie uda się osiągnąć planowanych 2 proc. inflacji szef banku centralnego, Haruhiko Kuroda, jest pod presją zwiększenia miesięcznych zakupów aktywów, na które przeznacza obecnie 7 bln JPY. W sierpniu inflacja wynosiła w Japonii 1,1 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu