Renzi: w najbliższych miesiącach przegląd sankcji wobec Rosji

PAP
opublikowano: 16-12-2015, 10:01

Członkowie UE i inne kraje Zachodu prawdopodobnie dokonają w najbliższych miesiącach przeglądu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie - oświadczył w środę premier Włoch Matteo Renzi.

"To jasne, że prezentujemy to samo stanowisko, co cała społeczność międzynarodowa Zachodu. Myślę jednak, że ten pakiet sankcji zostanie poddany przeglądowi" - oświadczy szef rządu w wywiadzie dla włoskiego radia.

Przegląd sankcji będzie miał miejsce "nie w najbliższych godzinach, ale w nadchodzących miesiącach" - dodał Renzi.

W ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw UE nie przedłużyli sankcji gospodarczych wobec Rosji o sześć miesięcy, bo Włochy nieoczekiwanie zażądały dyskusji na ten temat. Decyzja o przedłużeniu restrykcji miała zapaść bez debaty. Włoscy dyplomaci tłumaczyli, że kwestionują nie samą treść decyzji, czyli potrzebę przedłużenia sankcji, a jedynie formę jej podjęcia.

Unijni dyplomaci nie wykluczali, że w związku z tym dojdzie do dyskusji na ten temat na szczycie UE, który rozpoczyna się w czwartek. Jednak przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że nie chce, by przywódcy UE zajmowali się tą sprawą na szczycie i poprosił, by zajęli się nią ambasadorowie. Źródła przekonują, że restrykcje zostaną przedłużone.

Tusk podkreślił, że decyzja ambasadorów będzie bezpośrednią konsekwencją wniosków z marcowej Rady Europejskiej, zgodnie z którymi restrykcje wobec Moskwy powinny być jasno powiązane z realizacją porozumień z Mińska, przewidujących m.in. odzyskanie przez Kijów do końca roku kontroli nad granicą z Rosją w regionie opanowanym przez separatystów. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że umowa dotycząca uregulowania konfliktu w Donbasie nie jest wypełniana.

Matteo Renzi
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane