Rezerwy walutowe Japonii najwyższe od sześciu lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2022, 07:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rezerwy walutowe Japonii wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu lat. Wsparło je osłabienie dolara i wstrzymywanie się Banku Japonii od interwencji na rynku mających umocnić jena, donosi Reuters.

3D Animation Production Company/Pixabay

Według danych ministerstwa finansów, w listopadzie 2022 r. rezerwy walutowe Japonii zwiększyły się o 2,65 proc. w porównaniu z październikiem osiągając pułap 1,226 bln USD. Była to pierwsza dodatnia zmiana od czterech miesięcy i najwyższy poziom rezerw od grudnia 2016 r.

Dolar amerykański spadł o około 10 proc. w stosunku do jena od czasu, gdy w październiku osiągnął 32-letnie maksimum na poziomie prawie 152 jenów, a deprecjację napędzały nadzieje na złagodzenia stanowiska amerykańskich władz monetarnych w kwestii stóp procentowych. Pozwoliło to na zwiększenie wartości zagranicznych aktywów innych niż dolarowe.

Dane resortu finansów pokazały, że depozyty, głównie zgromadzone w zagranicznych bankach centralnych i Banku Rozrachunków Międzynarodowych, stanowiły w listopadzie około 1/10 rezerw, podczas gdy złoto stanowiło około 4 proc.

W październiku na interwencje na rynku walutowym Bank Japonii przeznaczył rekordową kwotę 6,35 bln jenów (46,28 mld USD), dodając do 2,8 bln jenów do wrześniowych interwencji. W listopadzie jednak władze monetarne i rząd nie interweniowały na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane