Rokita: PiS straszy LPR i Samoobronę wizją samorozwiązania Sejmu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 16:50

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Jan Rokita powiedział we wtorek, że Platforma zajmie stanowisko w sprawie wniosku o samorozwiązanie Sejmu dopiero wtedy, kiedy PiS taki wniosek złoży.

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Jan Rokita powiedział we wtorek, że Platforma zajmie stanowisko w sprawie wniosku o samorozwiązanie Sejmu dopiero wtedy, kiedy PiS taki wniosek złoży.

    "Platforma nie będzie uczestniczyła w nagannym i przykrym procesie straszenia LPR i Samoobrony przy pomocy jakiejś wizji uchwały o rozwiązaniu parlamentu" - podkreślił na konferencji w Sejmie. - "Jak długo możemy się w Polsce zajmować jako jedynym tematem politycznym tym, kiedy PiS zechce wnieść wniosek o rozwiązanie parlamentu?" - pytał Rokita. "Niech Jarosław Kaczyński w tej sprawie straszy panów Leppera i Giertycha, a nie nas" - mówił.

    Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział we wtorek dziennikarzom, że w marcu PiS powinno podjąć decyzję, czy zgłosić wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Rano w Radiu Zet Jurek mówił, że zrobił błąd, odradzając w lutym prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu skrócenie kadencji Sejmu i rozpisanie wcześniejszych wyborów.

    Prawo i Sprawiedliwość - uważa Rokita - powinno zająć się rządzeniem, a nie rozwiązywaniem parlamentu. "Niech w końcu PiS zacznie rządzić, niech przestanie się zajmować rozwiązywaniem parlamentu, dywagacjami o tym, co by było, gdyby babcia miała wąsy. Niech rządzą" - powiedział Rokita.

    Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski ocenił, że PiS wywołując kwestię samorozwiązania Sejmu chce "rządzić Polską poprzez kryzysy - permanentne kryzysy wywoływane lub sugerowane po to, aby przestraszyć LPR i Samoobronę lub odwrócić uwagę od rzeczywistych problemów". "PiS ma problemy z udowodnieniem Polakom i własnym wyborcom, że nie tylko potrafi władzę zdobywać, ale też potrafi ją sprawować. Rzeczywistość jest taka, że PiS ma koalicję z LPR i Samoobroną i sobie z tą koalicją i rządzeniem nie radzi" - ocenił.

    Pytany, czy Platforma poparłaby wniosek o samorozwiązanie Sejmu - gdyby się taki pojawił - Komorowski ocenił, że "nie należy ułatwiać PiS rejterady od odpowiedzialności za zdobytą władzę i nie należy ułatwiać straszenia LPR i Samoobrony".

    "Koalicja oparta o strach nie jest dobrą polityką. PiS musi nauczyć się dogadywać z własnymi koalicjantami" - powiedział Komorowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane