Ronson obiecuje poprawę

opublikowano: 09-05-2018, 22:00

Deweloper znów rozczarowuje wynikami, ale zapewnia, że może być już tylko lepiej.

W pierwszym kwartale 2018 r. zysk netto spółki Ronson Development sięgnął 3,9 mln zł, w stosunku do 5,9 mln zł przed rokiem. Przychody ze sprzedaży wyniosły 80,2 mln zł, czyli o prawie 30 mln zł mniej niż rok wcześniej. Od stycznia do marca 2018 r. Ronson sprzedał 188 lokali.

SPODZIEWANY OKRES PLONÓW: Nir Netzer, prezes Ronson Development, informuje, że plany spółki na 2018 r. obejmowały sprzedaż ponad 750 i przekazanie 800 lokali. Po pierwszym kwartale zamierzenia te zrealizowano odpowiednio w 25 proc. i 38 proc.
Zobacz więcej

SPODZIEWANY OKRES PLONÓW: Nir Netzer, prezes Ronson Development, informuje, że plany spółki na 2018 r. obejmowały sprzedaż ponad 750 i przekazanie 800 lokali. Po pierwszym kwartale zamierzenia te zrealizowano odpowiednio w 25 proc. i 38 proc. Fot. ARC

— Wyniki sprzedażowe są wyższe od naszych założeń, aczkolwiek trochę niższe niż przed rokiem. Nie uwzględniają one jeszcze sprzedaży w Novej Królikarni na warszawskim Mokotowie, która, w wyniku transakcji zawartej z Global City Holdings, trafiła do naszego portfela na początku kwietnia 2018 r. — mówi Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronson Development.

Nir Netzer, prezes spółki, zapewnia, że kolejne miesiące będą dla niej coraz lepsze.

— Gdy prezentowaliśmy plany na 2018 r., Nova Królikarnia była w naszych zamysłach, ale jeszcze nie w portfelu. Teraz, gdy już sfinalizowaliśmy zakup, pozytywnie przełoży się on na nasze wyniki, począwszy od drugiego kwartału. 80 proc. lokali oferowanych w pierwszym etapie inwestycji zostało już sprzedanych przed końcem marca — mówi Nir Netzer.

Analitycy są jednak ostrożni w ocenach.

— Ronson zaraportował nominalnie słabe wyniki za pierwszy kwartał 2018 r., choć względem rynkowego konsensusu okazały się o 100 proc. wyższe na poziomie zysku netto. Nie widzimy w wynikach dewelopera argumentów do podniesienia całorocznej prognozy. Podtrzymujemy opinię, że Ronson jest relatywnie mało atrakcyjnym deweloperem na tle sektora — ocenia Piotr Zybała, analityk finansowy DM mBanku.

Adam Anioł, analityk rynku papierów wartościowych BGŻ BNP Paribas, zwraca uwagę, że choć liczba przekazanych lokali okazała się jedną z wyższych w historii grupy, raportowana marża znalazła się poniżej średniej z ostatnich trzech lat.

— Wynika to przede wszystkim ze struktury przekazań. Prawie połowa mieszkań pochodziła z projektów, w których deweloper raportuje zerową marżę. Natomiast wsparciem dla rentowności operacyjnej okazał się projekt Citi Link realizowany w formule joint venture. Mając na uwadze harmonogram zakończenia budów w 2018 r., należy spodziewać się nieznacznej poprawy rentowności w kolejnych kwartałach, dla której wsparciem ponownie będą projekty joint venture oraz Nova Królikarnia — uważa Adam Anioł.

Na atrakcyjność tej ostatniej inwestycji zwraca uwagę także Michał Mordel, starszy analityk, Michael/Ström DM.

— Składa się z lokali o niskiej zabudowie i podwyższonym standardzie — willi miejskich i budynków wielorodzinnych, co, naszym zdaniem, jest trafnym kierunkiem. Obecnie Ronson posiada zarówno zadowalającą strukturę finansowania, jak i wystarczający bank ziemi. Teoretycznie pozwala on na utrzymanie skali działalności przez kolejne dziewięć lat, bez zakupów kolejnych gruntów — mówi Michał Mordel.

Mateusz Mucha natomiast, menedżer w Navigator DM, zwraca uwagę na to, że deweloper przeprowadził ostatnio emisję 4-letnich obligacji o wartości 50 mln zł, które mają być przeznaczone na finansowanie podstawowej działalności.

— Tę informację traktowałbym jako duży sukces przy obecnie panującej na rynku obligacji niepewności związanej z problemami spółki GetBack. Nowa emisja zapewnia również komfort braku konieczności uszczuplania kapitału obrotowego spółki o fundusze, które musiałyby zostać przeznaczone na wykup serii F, przypadającej na maj tego roku — mówi Mateusz Mucha.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu