Ropa drożeje, bo OPEC straszy obniżeniem produkcji

PAP
opublikowano: 19-02-2008, 08:48

Ropa naftowa drożeje we wtorek na giełdzie w Nowym Jorku. Dzieje się tak z powodu spekulacji, że OPEC obniży dostawy ropy, a przestoje w rafineriach spowodują zmniejszenie podaży paliw - podają maklerzy.

Grupa OPEC, która zbiera się na swoim posiedzeniu 5 marca, może obniżyć produkcję ropy, bo spada popyt na paliwa grzewcze wraz ze zbliżającym się końcem sezonu zimowego - ostrzegli w ubiegłym tygodniu ministrowie ropy z Algierii i Iranu.

"OPEC chce utrzymać ceny ropy na wysokim poziomie" - uważa Tetsu Emori z Astax Ltd. w Tokio.

"Ministrowie (z OPEC) powtarzają, że popyt na paliwa w II kwartale spadnie, dlatego muszą ciąć produkcję. Mało obchodzi ich równowaga pomiędzy popytem a podażą" - dodał.

Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na marzec na NYMEX w Nowym Jorku drożeje we wtorek w handlu elektronicznym o 84 centy do 96,34 USD.

W poniedziałek w USA obchodzono Dzień Prezydentów i na giełdach była świąteczna przerwa, dlatego handel paliwami odbywał się tylko elektroniczne. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane