Ropa najtańsza od 6 tygodni po rozmowach Iranu z MAEA

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 20-05-2006, 12:12

Ceny ropy naftowej spadły w piątek do najniższego poziomu od sześciu tygodni. Sygnałem do zniżek stał się pozytywny przebieg rozmów dotyczących inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Iranie.

Ceny ropy naftowej spadły w piątek do najniższego poziomu od sześciu tygodni. Sygnałem do zniżek stał się pozytywny przebieg rozmów dotyczących inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Iranie.

Piątkowe spotkanie w Wiedniu irańskiego negocjatora Ali Larijani i szefa MAEA Mohameda ElBaradei dają szanse na przełamanie impasu dotyczącego kontroli nad irańskim programem jądrowym. Dalszy pozytywny przebieg rozmów może zapewnić dostęp inspektorów ONZ do kontroli na irańskim programem atomowym.

- MAEA może ponownie przejąć z rąk Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawę Iranu, jednakże pod warunkiem, że kraj ten zrezygnuje z wzbogacania uranu - podały w sobotę w Wiedniu koła związane z MAEA, sugerując, iż takie jest stanowisko wielkich mocarstw.

Rzecznikiem złagodzenia stanowiska USA wobec Iranu na forum RB ONZ ma być szef MAEA Mohammed ElBaradei, który ma w najbliższych dniach rozmawiać na ten temat z amerykańskim rządem.

MAEA będzie jednak nalegać na uchwalenie międzynarodowych sankcji wobec Teheranu, łącznie z groźbą użycia siły, jeśli Iran nie zaaprobuje stawianego mu warunku.

Na forum międzynarodowym prowadzona jest dyskusja o zawieszeniu debaty w RB ONZ i przekazaniu Iranowi bezpiecznego typu reaktora w zamian za rezygnację z wzbogacania uranu przez ten kraj. W środę prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wykpił podobną ofertę Unii Europejskiej. Porównał ją do wymiany złota na czekoladki.

Zachód uważa, że celem programu atomowego Iranu jest produkcja broni nuklearnej, natomiast władze w Teheranie twierdzą, że program ma charakter pokojowy i służy produkcji energii elektrycznej.

Iran jest czwartym producentem ropy naftowej na świecie. Atomowe ambicje tego kraju i związane z tym obawy o stabilność dostaw ropy przyniosły w ostatnich miesiącach rekordowe wzrosty cen tego surowca. W ostatnim miesiącu Iran produkował 3.85 mln baryłek dziennie.

Szanse na rozwiązanie impasu ustabilizowały sytuację na giełdach paliwowych. Ropa z czerwcowym terminem dostawy potaniała w Nowym Jorku o 1,3 proc. do 68,53 dolara za baryłkę. To już o 10 proc. mniej od historycznego rekordu z 21 kwietnia wynoszącego75,35 dolara. W Londynie cena ropy spadła o 1,4 proc. do 68,68 dolara. Rekordową cenę, wynoszącą 74,97 dolara za baryłkę zanotowano na tym rynku 2 maja.

Stabilizująco na ceny ropy wpływają tez najnowsze dane makroekonomiczne i obawy przed inflacją. W minionym tygodniu opublikowano w USA dane wskazujące na wzrost podaży paliw i stabilizację popytu, przy jednoczesnym rosnącym ogólnym zagrożeniu inflacyjnym.

PK, (PAP, AP, Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane