Ropa w USA poniżej 60 USD/b

PAP
opublikowano: 19-02-2021, 09:16

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA staniała poniżej 60 USD za baryłkę, bo w Teksasie wiertnie ropy z łupków wznawiają pracę po przerwie wywołanej silnymi mrozami w tym regionie. Do tego nowa amerykańska administracja jest skłonna spotkać się z przedstawicielami Iranu, co potencjalnie utorowałoby drogę do większego eksportu irańskiej ropy - informują maklerzy.

John R Perry/Pixabay

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,73 USD, niżej o 1,31 proc. W pewnym momencie surowiec taniał jednak aż o ponad 3 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,33 USD za baryłkę, niżej o 1,08 proc. Globalny benchmark podczas poprzedniej sesji był wyceniany powyżej 65 USD za baryłkę - najwyżej od stycznia 2020 roku.

W Teksasie firmy wydobywające ropę wznawiają produkcję, po notowanych przez kilka dni przerwach wywołanych rekordowo niskimi temperaturami, opadami śniegu i zakłóceniami w dostawach energii.

Marathon Oil Corp., Devon Energy Corp. i Verdun Oil Co. LLC wykorzystują przywrócenie dostaw energii elektrycznej w sieci i z generatorów do wznowienia produkcji ropy, która spadła w ciągu ostatnich dni o ok. 40 proc.

Harmonogram pełnego przywrócenia dostaw ropy na razie nie jest pewny, bo oczekuje się, że zapotrzebowanie amerykańskich rafinerii na surowiec może pozostać niskie.

Niektóre z rafinerii zostały zamknięte na czas silnych mrozów i ich powrót do pełnych mocy będzie wymagał sporo czasu.

Cztery z największych rafinerii w Teksasie stoją w obliczu kilkutygodniowych lub jeszcze dłuższych opóźnień we wznowieniu działalności, co będzie skutkowało niższym przerobem ropy i możliwymi niedoborami paliw nie tylko w tej części USA, ale też w innych stanach.

"Rynek ropy jest gotowy na korektę, a oznaki, że sytuacja energetyczna w Teksasie zaczęła się normalizować, stanowi czynnik wyzwalający spadki cen ropy" - mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Tymczasem na rynkach może pojawić się więcej ropy z Iranu.

Administracja Joe Bidena podała w czwartek, że jest gotowa do rozmów z Iranem i innymi światowymi mocarstwami w celu omówienia programu nuklearnego Teheranu.

Waszyngton jest gotowy przyjąć zaproszenie szefa dyplomacji UE Josepa Borrella do udziału w spotkaniu krajów, które podpisały porozumienie nuklearne w 2015 roku: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i Iranu.

Może to być zapowiedzią ponownego przystąpienia USA do międzynarodowego porozumienia z Iranem.

WTI na NYMEX w N.Jorku zniżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,0 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane