Ropa znowu drożeje

Maciej Zbiejcik
16-01-2003, 00:00

Trudne warunki atmosferyczne, które zakłóciły dostawy ropy z Morza Północnego, doprowadziły w środę do silnego wzrostu cen tego surowca. Wczoraj notowania paliw kształtowały się na najwyższym od dwóch lat poziomie. W Londynie baryłka ropy w dostawach na luty zdrożała o 1,8 proc. do 31,15 USD. Ropa w transakcjach elektronicznych na luty w Nowym Jorku wzrosła o 37 centów do 32,74 USD za baryłkę.

Nie zaskakują takie reakcje rynku, skoro coraz częściej pojawiają się głosy o możliwości wystąpienia braków w dostawach ropy. Wszystkiemu winny jest przedłużający się strajk w Wenezueli oraz spekulacje na temat wybuchu wojny w Iraku. Mimo to nie wszyscy zgadzają się, że na rynku brakuje ropy. Przewodniczący OPEC ocenia, że ceny tego surowca są za wysokie, chociaż podaż jest wystarczająca. W opinii szefa kartelu zrzeszającego największych eksporterów zagrożenie wojną w Iraku spowodowało, iż ceny ropy są wyższe o około 7 USD na baryłce. Jednak premia związana z ewentualnym wybuchem konfliktu zbrojnego utrzymuje się już od wielu tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znowu drożeje